דף הבית >> סיור למדינות הבלטיות
סיור למדינות הבלטיות          
 
סיור למדינות הבלטיות

"אִתְּכֶם אֲנִי נִשְׁתַלְתֵי פַּעֲמַיִם,
אִתְּכֶם אֲנִי צָמַחְתִּי, אֳרָנִים,
וְשָׁרָשַׁי בִּשְׁנֵי נוֹפִים שׁוֹנִים".

(לאה גולדברג, ילידת קובנה שבליטא) 

כדבריה של המשוררת לאה גולדברג, הסיור מחפש את עולמה הנעלם של יהדות ליטא ולטביה. עולמם של הגאון מוילנה, אבא קובנר, אברהם מאפו, לאה גולדברג ואחרים.
העולם היהודי שהתקיים שם במשך מאות שנים, טווה שורשים עמוקים - למדינות, לנופיהן ואף לתרבותן, בצד יצירה יהודית מפוארת שצמחה שם והורישה לנו נכסי צאן ברזל. ואז בא השבר הגדול ואיתו הכעס, השכול וגם הגעגוע.
בסיור נכיר את ההיסטוריה המסוכסכת וההפכפכה של המדינו ת הבלטיות, את מרקם העולם היהודי שחי, נשם ויצר שם במשך מאות שנים, נעמוד על מערכות היחסים בין שתי האוכלוסיות והדיאלוג המתנהל בין הקהילות היהודיות לשאלת ארץ ישראל בטרם מדינה.
נשמע על מלחמת העולם השנייה ושואת יהודי ליטא, נפקוד את עקבותיה העכשוויים, עקבות שנותרו, בשכונות, במרכזי הערים, באנדרטאות, ואף בשיח המתקיים בין הליטאים, הלאטווים ואירועי אותם ימים.
מעניין לא פחות להכיר את מציאות חיי היומיום תחת המשטר הקומוניסטי, נפילתו וההתמערבות העכשווית של המדינות האלה, שהן היום מלאות חיים, חוגגות את הדמוקרטיה החדשה ועטורות בתפאורה משגעת של ארכיטקטורה ברוקית, ניאו קלאסית, מטובלת ברוקוקו, בתי קפה הומים אדם, כיכרות מסוגננות ופורחות בשלל צבעים.
העין לא שבעה מהיופי הזה הטומן בתוכו היסטוריה ארוכה. "בין שתי מולדות".

הסיור בהדרכת עידית פרי

 
יעד תאריכים עלות
המדינות הבלטיות 1-10 באוגוסט 2017 8350 ש"ח עלות לאדם בחדר זוגי.
תוספת לאדם בחדר בודד- 1300 ש"ח. תכנית סיור 1-10 באוגוסט 2017

משך הסיור 10 ימים.

 יום שלישי 1.8.2017
 בשעה בוקר מוקדמת נמריא בטיסה לוורשה. נחיתה משוערת בשעה 9.00 בבוקר. נצא לסיור, (בחלקו פנורמי), בעקבות הפנינים היפות של וורשה העכשווית. לאחר ארוחת צהריים משותפת נגיע למלון למנוחה והתאוששות. בשעות הערב נצא לעיר העתיקה, נסייר בחלקיה הגלויים והסמויים ונקנח בארוחת ערב עצמאית בכיכר העיר.
לינת לילה בורשה.
 

יום רביעי 2.8.2017
נעזוב את המלון בורשה ונשים פעמינו לעיירה סובלקי הנמצאת על גבול פולין ליטא. הנסיעה לצפון מזרח פולין, תפגיש אותנו עם נופים ירוקים משופעים בנהרות ואגמים. בדרך נתכבד בקפה, עוגה, ארוחת צהריים והסברים על האזור הזה, המשמש כאתר נופש לתיירים רבים המגיעים מכל רחבי העולם. עם בואנו לאזור נתכבד בשייט {תלוי כמובן גם במזג האויר} וניגש למלון במרכז העיר. המלון נמצא סמוך למרכז העיר, השוקק חיים בימות הקיץ. ארוחת ערב עצמאית במרכז.
לינת לילה בסובלקי.
 

יום חמישי 3.8.2017
נסיעה קצרה לכיוון צפון מזרח ואנחנו עוברים את הגבול לליטא. בשעות הבוקר נגיע לפארק סטאלין, הנחשב לאחד מעשרת הפארקים המוזרים ביותר בעולם, ואכן כך. נמשיך לקובנה. בשעות אחר הצהריים נסייר ברחובות העיר המיוחדת הזו, נשמע על ישיבת סלובודקה המפורסמת, נהלך ברחובות הצרים שיובילו אותנו אל בית הכנסת, אל ביתם של אברהם מאפו, לאה גולדברג, אלחנן אלקס, גימנסיה תרבות ועוד... ארוחת ערב עצמאית בקרבת המלון המצוי במרכז.
לינת לילה בקובנה.
 

יום שישי 4.8.2017
בשעות הבוקר נבקר בגטו סלובודקה, סיפור מרתק ועצוב על גורלה של קהילת קובנה בשואה. על דילמות מוסריות בלתי אפשריות שליוו את הגטו הזה, על אישיותו הייחודית של אלחנן אלקס, על שיתוף הפעולה של הליטאים עם הגרמנים ועל קומץ חסידי אומות עולם.
נפקוד את הפורט התשיעי, בו נרצחו רבים מיהודי קובנה. נקדיש פרק גם לפרטיזנים שברחו ליערות ולתיעוד המיוחד שנשאר לנו מהגטו בעקבות צילומיו המחתרתיים של צבי קידושין, ועדויות שנותרו קבורות באדמה למען הדורות הבאים ונמצאו לאחר המלחמה.
בשעות הצהריים המאוחרות נגיע לטרוקאי, השוכנת במלוא הדרה על גדות אגם, שבמרכזו עומד מבצר ימי ביניימי זכר לימים עברו.
בעיר זו חיה בזמן המלחמה קהילה קראית. בתי הקראים מן המאה ה18-19 נותרו עומדים על תילם. נשמע את סיפורה של הקהילה הקראית המקומית ונקנח כמובן בארוחת צהריים על גדות האגם. משם נמשיך עוד כשעה נסיעה לוילנה בה נלון שלושה לילות. קבלת שבת וארוחת ערב משותפת.
לינת לילה בווילנה.
 

יום שבת 5.8.2017
איזה יום קסום מחכה לנו. נקדיש את כולו לווילנה. דרך המצודה, הקתדרלה, בית הנשיא והאוניברסיטה נשמע את ההיסטוריה של העיר. זהו סיור רגלי ומישורי. נבקר ברחוב הסופרים הצר, שקירותיו מתהדרים בתמונותיהם וסיפורים של אנשי תרבות שונים שלקחו חלק בעיצוב פניה התרבותיות של וילנה וביניהם גם יהודים.
נאכל צהריים עצמאית סמוך לאותו רחוב. במרכז העיר, המשופע בחנויות ענברים, בתי קפה, מסעדות, תיירים וכל מה שעושה טוב על הלב ונזק לכיס.
בשעות אחר הצהריים ניגש לרובע היהודי, דרך שיטוט ברחובותיו הצרים, בין הבתים המיוחדים בסגנונם, נשמע על הקהילה היהודית בוילנה, על אישיותו הייחודית של הגאון מווילנה, על תרומתם לפולקלור התרבותי יהודי, ועוד... המקום בנוי כפסיפס מרתק המאחד בין ישן לחדש.
ארוחת ערב עצמאית ולינת לילה בווילנה.
 

יום ראשון 6.8.2017
נקדיש את היום כולו לווילנה בתקופת המלחמה. נבקר בשרידי גטו וילנה, נתוודע לסיפורם של יעקב גנץ, אברהם סוצקובר, מארק דבורז'צקי, ארגון הפרטיזנים המאוחד ועוד.
לקראת צהריים נצא מהעיר ליערות רודניקי, אליהם הגיעו הפרטיזנים מהגטו וביניהם אבא קובנר רוז'קה קורצ'אק, ויטקה קמפנר ואחרים. מחפורות הפרטיזנים נותרו ודרכן ניתן לשער כיצד חיו הפרטיזנים ביער. ממה התקיימו, מערכות היחסים שהיו עם הפרטיזנים הליטאים והרוסים. הסיפורים מרתקים.
נמשיך לגיא ההריגה פונאר, הסמוך כל כך לכפר פונארי. הקרבה בין השניים מעוררת לא מעט שאלות אצלנו וגם בשיח הציבורי שלהם. רבים מיהודי וילנה והסביבה נרצחו בבורות פונאר.
נחזור לווילנה לארוחת ערב עצמאית ולינת לילה.
 

יום שני 7.8.2017
לאחר ארוחת בוקר מפנקת נמשיך צפונה למדינה לאטביה ועיר בירתה ריגה. בדרך נעצור בפוניבייז', בה הייתה במשך מאות שנים ישיבה מפוארת, ששלוחותיה קיימות גם בארץ. בתי היהודים נותרו ריקים ודוממים, אך דרכם נשמע את סיפורה של העיר. לאחר ארוחת צהריים נמשיך ונעבור את הגבול ללטביה. בשעות הערב המוקדמות נגיע לבאושקה. יופייה של העיר עוצר נשימה. זהו כרטיס כניסה נפלא לכל היופי המחכה לנו בריגה. בבאושקה נאכל במשותף ארוחת ערב ונמשיך לריגה.
לינת לילה בריגה.
 

יום שלישי 8.8.2917
נצא מהמלון רגלית למרכז ההיסטורי של ריגה. בדרך נעמוד על מערכת היחסים המתקיימת כאן עד היום בין הכנסיות האורתודוכסיות, בית הכנסת היהודי וכנסיית סנט פיטר הקאתולית. בצדן ניצב גבוה ומרשים פסל החירות. קשה לתפוס איך בזמן כל כך קצר ריגה השילה מעצמה את שנות הקומוניזם והפכה להיות עיר מערבית, שוקקת חיים, במדינה דמוקרטית, עיר שלא מפסיקה להתחדש ויופייה עוצר נשימה.
לאחר ארוחת צהריים במרכז נבקר במוזיאון הכיבוש. מוזיאון מרתק, המספר ומנציח את מלחמת העולם השנייה, עם מקום מכובד ומרכזי לסיפורם של יהודי העיר.
נפנה קצת זמן למנוחה במלון (מי שמעוניין יכול לנצל את הזמן לקניות), נצא לסיור ערב מעגלי, שבסופו נתפזר לארוחת ערב עצמאית בקרבת המלון.
לינת לילה בריגה.
 
          

יום רביעי 9.8.2017
את הבוקר נקדיש לסיפורו של גטו ריגה. הרחובות והבתים נותרו ברובם הגדול כשהיו. הניגוד בין המרכז המרשים, לבין שכונה עלובה זו, צובט בלב.
נשמע את סיפור הגטו ומשם ניסע ליער רמבולה, בו נרצחו מרבית יהודי ריגה ועוד יהודים שהובלו לכאן ממדינות אחרות.
בשעות הצהריים נמשיך למוזיאון האתנוגרפי של לטביה. זהו שטח ענק המדמה את חיי היומיום במהלך המאות 17-19. נצעד לאחור 200 שנה על מנת להכיר את בעלי המלאכה, מעמד האשה, חינוך הילדים, החקלאות, המזון ועוד ועוד ... שם נאכל ארוחת צהריים ולעת ערב נחזור למלון. ארוחת ערב משותפת במלון.
לינת לילה בריגה.
 
           
 
יום חמישי 10.8.2017
נצא בשעות הבוקר המאוחרות מהמלון ונשים פעמינו לעיירה המרהיבה סיגולדה.
סיגולדה שוכנת בקטע ציורי של עמק הנהר גאויה. סלעי אבן חול אדומים מתקופת הדבון יצרו מצוקים ומערות בשתי גדות הנהר, ומשום כך מכונה סיגולדה "שווייץ של וידזמה".
לאחר עצמאות לטביה ושיקום המדינה ב- - 1991 הושם דגש על שימור אזורי הטבע והגנים בקרבת העיר. חוויה שכולה שירת הלל ליופיו של הטבע.
נחזור לריגה לזמן חופשי ולארוחת ערב משותפת לסיכום הסיור.
בערב נגיע לשדה התעופה לטיסת לילה לארץ.
 
=
 
 
פרטים שחשוב לדעת:

המחיר כולל:
 • טיסות סדירות תל אביב- ורשה-ריגה- תל אביב
 • מסי נמל וביטחון (נכון ליום מתן ההצעה. היה והמחירים ישתנו יעודכן המחיר בהתאם.) 
 • בתי מלון דרגה 4 כוכבים.
 • מסים עירוניים בבתי המלון.
 • 4 ארוחות ערב משותפות במסעדות או במלון.
 • 1 ארוחת צהריים משותפת.
 • כל העברות והסיורים באוטובוס תיירות חדיש וממוזג.
 • כל הסיורים לפי התוכנית כולל כניסות לאתרים.
 • מלווה מקומי.
 • מדריכה- עידית פרי.
המחיר אינו כולל:
   
 • ביטוח בריאות ומטען. יש לעשות ביטוח כבר עם ההרשמה, כך שאם יש ביטול הביטוח מחזיר את הכסף.
 • הוצאות אישיות.
 • ארוחות שאינן כלולות.
 • תשר לנותני שירותים. למפגש ההכנה כל אחד יביא 50 יורו לטובת נושא זה ולתשלומי כניסות שיש לשלם במקום.
תנאי תשלום ודמי ביטול:
דמי הרשמה על סך 100 יורו לנוסע לא יוחזרו במידה ויהיה ביטול. הכסף הזה יורד מהמחיר הנקוב. אפשר לשלם באשראי, במזומן, או בהמחאות.
כל סידורי הקרקע והטיסות נעשים על ידי חברת הנסיעות "הלל תורס". לברורים בענייני טיסות ותשלומים יש להתקשר לטלפון מספר 035253858 ולבקש את גבי. החברה היא הקובעת את עלות המסע וכל סידורי התשלום נעשים מולה ובאחריותה.

ההרשמה נעשית רק דרכי. בכל שאלה, או בעיה יש לפנות רק אליי (עידית פרי) . במידת הצורך אפנה אותכם לחברת הנסיעות. כדי לזכות במענה מהיר עדיף בSMS או בוואטס אפ. תמיד תיענו ברצון.
 
דמי ביטול:
עד 30 ימי עבודה לפני יציאה  - ללא דמי ביטול
20-30  ימי עבודה לפני יציאה     40%  ממחיר הטיול
14-19  ימי עבודה לפני יציאה     60%  ממחיר הטיול
07-13  ימי עבודה לפני יציאה     80%  ממחיר הטיול
2-7  ימי עבודה לפני יציאה         90%  ממחיר הטיול
פחות מיומיים לפני יציאה אין החזר
 
הרשמה לסיור

ההרשמה למסע כרוכה בתשלום דמי הרשמה וטיפול של 100 יורו, שלא יוחזרו במידה ותבטלו את נסיעתכם.
אני עורכת את ההרשמה ולאחר מכן מעבירה את הפרטים לחברת הנסיעות לביצוע הסדרי התשלום. על מנת להירשם למסע יש למלא ולשלוח רק אליי  את דף ההרשמה המצורף בהמשך. לא לשלוח אותו לחברת הנסיעות.
הביקוש גדול ומספר המקומות מוגבל. המעוניינים מוזמנים להירשם בהקדם.
לפני המסע יתקיים בקיבוץ מזרע מפגש הכנה בן כ-3 שעות. 
 
בברכה,

עידית פרי
קיבוץ מזרע, 19312,
iditp@mizra.org.il
052-7950004