דף הבית >> סיור לברלין >> תוכנית סיור לברלין
 

סיור לברלין

ברלין היא תופעה ייחודית באירופה, עיר שללא הפסקה מתחשבנת עם עברה, מעצבת את זכרו ומפיקה לקחים. זו עיר המשלבת בתוכה את הישן עם החדש, את המסורת האירופית עתיקת היומין ביחד עם בילויים טרנדיים ואופנות חדשות, את ההתמודדות עם העבר והמבט לעתיד. הסיור באתריה מרתק ומעורר מחשבות  על תרבות ומשטר, על אשמה מול קורבנוּת, על דמותו של עם, על עיצוב הזכרון. בכל אלה אני מזמינה אותכם לקחת חלק ביחד איתי, בסמינר לימודי חוויתי מרתק.
 
הסיור מיועד  לכל בעל עניין וקיומו מותנה במספר הנרשמים.
הקבוצה תהייה בת כ-30 משתתפים.
אורך הסיור שבעה ימים ושבעה לילות. ביום השמיני בצהריים טסים חזרה לארץ.

הסיור בהדרכת עידית פרי 

 

יעד תאריכים עלות
ברלין 16-23 ביולי 2017 7130 ש"ח עלות לאדם בחדר זוגי.
תוספת לאדם בחדר בודד- 1380 ש"ח.

 

 
המחיר עלול להשתנות בכפוף לשינוי במיסים שגובות חברות התעופה.
אעשה כמיטב יכולתי למצוא בן-זוג לחדר למי שנרשם כבודד וירצה בכך, אך לא אוכל להבטיח זאת.
את המחיר המלא יש להסדיר לא יאוחר מחודשיים לפני תאריך היציאה. ניתן לשלם ב-6 תשלומים. תינתן הנחה של 2.5% על תשלום במזומן.
 

 • הסיור בברלין מתקיים ברובו בלב עיר מרתקת, בה כמעט כל מבנה, שם רחוב או פסל בכיכר מגרים את העין, הלב והראש, מסקרנים ומציפים רגשות ומחשבות רבות. כל העובר בברלין לא יכול שלא לפגוש בבת אחת את תקופותיה השונות ואת זוויות ההתבוננות שהיא מזמנת. ניסינו לרקום תוכנית שניתן לייחד בה כל יום לנושא מסויים. ובכל זאת בצד הנושא המרכזי של היום נפגוש תמיד גם נושאים אחרים.
 • בתוכנית מצויינים המקומות המרכזיים בהם נבקר. בדרכנו נפגוש גם רבים אחרים, ביניהם אנדרטאות מרתקות ופסלים בעלי משמעות, בניה ארכיטקטונית מרהיבה וגנים מפורסמים, שכונות בעלות ייחוד, כיכרות ומונומנטיםם המהווים חלק מסמליה של העיר, ונשמע את סיפורם.

תוכנית סיור 16-23 ביולי 2017
משך הסיור 8 ימים.

יום ראשון 16.7.2017 - טעימות ראשונות מברלין

בשעות הבוקר ולאחר לילה ללא שינה ננחת בברלין ונקדיש את השעות הראשונות להכרות ראשונית עם היבטים מייצגים של ההיסטוריה הגרמנית החל מהמאה ה-19, דרך מלחמת העולם השניה, חלוקת גרמניה ואיחודה. נבקר בין השאר בגני התענוגות המקסימים ובכיכר בבל, ונפגוש בדרכנו את שדרת האונטר-דן-לינדן וסמלים מפורסמים נוספים של העיר. לאחר הפסקת צהריים קלה נגיע לקראת שעות אחר הצהריים המוקדמות למנוחה במלון. בערב נצא ביחד לכיכר פוטסדאם. מרכז הקניות המיוחד סוני-סנטר וכיכר מרלן דיטריך בה נערך מדי שנה פסטיבל הסרטים של ברלין הם רק חלק מחמודותיה של הכיכר. נסייר בה, ונשמע על החיים בברלין.
 
יום שני 17.7.2017 - ברלין הנאצית
יום זה יוקדש בעיקרו לתהליך הנאציפיקציה בגרמניה, עם התייחסות לאופן בו בחרו הברלינאים לעצב את זכרו ולקחיו. לאורך וילהלם-שטראסה, בו ניצבים עדיין הבניינים בהם היו המפקדות המרכזיות של הרייך השלישי, ועד אל המקום מתחתיו היה הבונקר של היטלר, נתמקד ברפובליקת ויימאר והתנאים שהובילו לעליית הנאציזם. נתייחס לגבולות הציות ובנוסף נבחן כיצד החליף ההמון את סמליו לאחר המלחמה (תהליך הדה-נאציפיקציה). לא רחוק מאיתנו נראה את אנדרטת השואה המפורסמת והשנויה במחלוקת. נבקר בה, נשמע על הדיון שקדם להקמתה ונעמוד על מרכזיותה בעיצוב הזיכרון הקולקטיבי. לאחר ארוחת צהריים קלה בקרבת מקום, נסייר בכיכר פאריז שליד שער ברנדנבורג ונעלה בשעות אחר הצהריים על מדרגות הרייכסטאג, בניין הפרלמנט הגרמני אז ועתה, נבקר בו ונגיע גם אל כיפת הזכוכית המיוחדת שלו.

יום שלישי 18.7.2017 - דרזדן ובסטאי

ב-13 בפברואר 1945 הפציצו את העיר דרזדן אלף מטוסי בנות הברית כתגובה על מעללי הצבא הגרמני במלחמה. בהפצצה זאת נהרסה כמעט כל העיר. דרזדן, בירת סאכסוניה הנמצאת מרחק של כשלוש שעות נסיעה מדרום לברלין, שוכנת על גדות נהר האלבה ונתונה עדיין בהליך שיקום ושיחזור דייקני של כל המבנים ההיסטוריים שלה. כ-40 דקות נסיעה מזרחית לדרזדן משתרע אזור הידוע בשם "סאכסוניה השוויצרית", שאחד משיאיו הוא הבסטאי - מצוק תלול הבנוי מיער של עמודי אבן-חול אפורה. מהמצוק נשקף נוף מרהיב של נהר האלבה, המבצע מתחתיו פרסה יפהפיה על פני כפרים שלווים.
אנחנו נקדיש את היום לביקור בשני אתרים אלה. נתחיל בבסטאי ונגיע לדרזדן, שם נבקר בכיכר השוק הישן ובכיכר השוק החדש, נראה את חמודותיה של העיר ונספר את סיפורה. נחזור בשעות הערב לברלין.
 

יום רביעי 19.7.2017 - ברלין היהודית

נקדיש יום זה ברובו לתולדותיה וייחודה של יהדות גרמניה בכלל וברלין בפרט. נשמע על המאפיינים המיוחדים של האוכלוסייה היהודית בגרמניה, כיצד השתלבה באוכלוסייה הכללית, ובאיזה אופן אימצה את רעיונות ההשכלה. נשמע מי היו האנשים שעמדו בראש ציבור זה ועיצבו את דרכו. בצד השני של הנוכחות היהודית המפוארת נמצא השקט הנורא שהותירה השואה. נהלך בין שני הקטבים לאורך ציר זה. באזור שהיה בשטחה של מזרח ברלין וכיום הוא אזור מתחדש ומתעורר נמצאים אתרים רבים הקשורים בזיכרון יהדות גרמניה - "החדר הנטוש", "הבית החסר", "בית אהבה"  ובית הקברות הריק עם מצבתו הנטושה של משה מנדלסון. נראה גם את בית הכנסת "החדש" ואת בית הספר היהודי שמשמש גם היום את יהדות ברלין, נסייר בחצרות ההקשה-הוף וברוזנשטראסה ונסיים במוזיאון היהודי. מבנהו המיוחד של המוזיאון, שנחנך בשנת 2001, הוא יצירת אמנות בפני עצמה, המסמלת את ההיסטוריה והתרבות של יהודי גרמניה.

יום חמישי 20.7.2017 - ברלין עיר חצויה

חומת ברלין היתה חומת בטון שהוקמה בשנת 1961 ו הקיפה את ברלין המערבית, מובלעת מערבית בתוך מזרח גרמניה. נפילתה בשנת 1989 מסמלת יותר מכל את נפילת המשטרים הקומוניסטיים. נקדיש את היום לסיפור החומה, הקמתה ונפילתה. דרך סיפורה של ברלין הקומוניסטית נעמוד על המאמצים הגדולים המושקעים היום בברלין בעיצוב הזיכרון של התקופה הזו, לא פחות מהמשאבים המושקעים בעיצוב הזיכרון של החרפה הנאצית.
החומה כבר איננה אך זכרה נמצא בכל פינה בעיר. נבקר בין השאר במה שהיה מעבר הגבול המפורסם צ'קפוינט צ'ארלי, נבקר באנדרטה לזכר ההתקוממות העממית שהיתה כנגד המשטר הקומוניסטי בשנת  1953 ונהיה במוזיאון המספר את סיפור החומה ונמצא ליד אחד מקטעיה שנותרו על תילם. את החלק האחרון של היום נקדיש לביקור באתר המיוחד "הטופוגרפיה של הטרור". בשעות הערב המוקדמות נשים פעמינו ל"אי המוזיאונים" ונבקר במוזיאון פרגמון המפורסם. 

 

יום שישי 21.7.2017 - יהדות גרמניה בצל ההשמדה, פוטסדאם

דרך סיור ברובע הבאווארי, המספר את סיפור האיסורים וההגבלות שהוטלו על יהודי גרמניה החל משנת 1933, דרך רציף 17 המצמרר בגרונוולד משם נלקחו המשלוחים אל המזרח, ודרך וילה ואנזה וסיפור הועידה שהתקיימה בה נספר את אחריתה של יהדות גרמניה.  נעסוק בשיטה הנאצית, בהכשרת הלבבות שתרמה למיעוט גילויי ההתנגדות מצד האוכלוסיה הגרמנית, ובהתמודדות העכשווית בגרמניה עם עבר זה.  
לאחר מכן נמשיך אל העיר פוטסדאם הקרובה לברלין. פוטסדאם היתה בעת חלוקת גרמניה  בצד המזרחי. אנחנו נעבור על גשר גליניקה שחיבר בין מזרח למערב, הלא הוא "גשר המרגלים", וניסע אל המקום בו נערכה ועידת פוטסדאם שהסדירה את היחסים הבינלאומיים בתום מלחמת העולם השניה - ארמון ססיליינהוף. נאכל ארוחת צהריים ברובע ההולנדי העתיק של פוטסדאם ונבקר בארמון סן-סוסי על גניו המרהיבים. לעת ערב נשוב לברלין, ונקבל ביחד את פני השבת בארוחת ערב משותפת במלון.

יום שבת 22.7.2017 - התנגדות בגרמניה, האיצטדיון האולימפי

ביום זה נבקר בחצר בה נתלה שטאופנברג שהיה בין הקושרים כנגד היטלר ביולי 1944. דרך סיפורו המצמרר, ומוזיאון קטן שנמצא בסמוך, נבחן לא רק את היקף ההתנגדות אלא את סיבותיה ומטרותיה והיכן היא ממוקמת בזיכרון הקולקטיבי. בהמשך נגיע לאיצטדיון האולימפי של ברלין, נשמע את סיפור הקמתו, נסייר בתוכו ונבקר גם במגדל הפעמונים הסמוך ושדה-מאי המפורסם – מגרש המסדרים והעצרות ההמוניות של הנאצים.
משעות הצהריים המאוחרות נהנה משעות חופשיות המיועדות להשלמת מאווים אישיים וקניות, וכמובן ארוחת צהריים ומנוחה קלה. לעת ערב נתכנס לארוחה סיום משותפת.
ביום ראשון בבוקר, ה- 23.7.2017 נצא אל שדה התעופה.

 
פרטים שכדאי לדעת 

 • הסיור מאד מוקפד. כל פרט מקבל תשומת לב מרבית, כולל דאגה לרווחת הנוסעים וצרכיהם.
 • המלון מעולה, נמצא במרכז המערב במיקום מצויין.
 • ביולי בדרך כלל מזג האוויר נוח מאד. לעיתים יכול להיות גשם, לעיתים מעט חם, אך אנחנו מאורגנים היטב לכל אפשרות.
 • ההליכה איננה מרובה, יוצאים עם כסאות קטנים לישיבה ובכל יום ישנה הפסקת צהריים קצרה המיועדת או למנוחה קלה, או למי שמעוניין לראות עוד משהו, שלא במסגרת הקבוצה.
 • במהלך הסיור יתקיימו שלוש ארוחות ערב משותפות. בשאר הערבים האוטובוס לוקח אותנו בכל פעם למרכז קולינרי אחר בו כל אחד יבחר את המסעדה על פי טעמו. כמובן שהאוטובוס מחזיר את כולנו למלון.


 

להלן פרטי התמחור:
 •  טיסות: ת"א -ברלין, ברלין - ת"א בחברת אל-על.
 • מיסי נמל והיטל דלק
 • כניסה לכל האתרים במסלול
 • אירוח בבית מלון מדרגת תיירות טובה על בסיס לינה וארוחת בוקר
 • שלוש ארוכות ערב
 • מדריכה ישראלית
 • אוטובוס מערבי וממוזג מדרגת תיירות טובה
 • בקבוק מים לנוסע ליום
 • 400 ש"ח דמי טיפול והרשמה
 • מיסי נמל
 • ליווי רפואי

המחיר אינו כולל:

 •  ארוחות שלא צויינו.
 • מיסים והיטלי דלק שלא ידועים היום.
 • ביטוחים.
 • הוצאות אישיות מכל סוג שהוא.
 • 40 יורו במזומן אותם יש להביא למפגש עבור כניסות לאתרים בהם צריך לשלם במקום ותשר לנותני שירות מקומיים.

דמי ביטול:

מיום ההרשמה והתשלום עד 21 יום לפני הטיסה -  400 ₪.
14 - 21 ימים לפני טיסה - 880 ₪. 
14-7 ימים לפני טיסה - 2500 ₪.
7-0 ימים לפני טיסה 3600 ₪.
אי הגעה לטיסה - דמי ביטול מלאים.
 
הרשמה לסיור

יש למלא את דף ההרשמה המצורף להעביר רק אליי. אני מעבירה דף זה לחברת הלל תורס והם גובים את דמי ההרשמה [בסך 400 ₪, שלא יוחזרו אם תבטלו את השתתפותכם בסיור]. התשלום הכולל ייגבה חודשיים לפני מועד הסיור, הם יצרוו איתכם קשר. 
את הדפים אפשר לתת אך ורק לי ישירות, או להעביר במייל (רצוי), או פקס. יש לוודא כי החזרתי תשובה שקיבלתי על מנת למנוע השמטות.
הביקוש גדול מאוד ומספר המקומות מוגבל.
המעוניינים מוזמנים להירשם בהקדם.
 


המלצה חמה

בעת רכישת הביטוח לקראת היציאה לסיור יש אפשרות לדאוג להכלתו גם על השבועיים-שלושה הקודמים לטיסה, וכדאי לעשות זאת. אם תתעורר בשבועות אלה בעיה רפואית [שלכם או של בן משפחה קרוב, לפי הגדרות חברות הביטוח] שתמנע את יציאתכם, הביטוח הוא זה שיחזיר את דמי הביטול.
 
לפני המסע יתקיים מפגש הכנה בן כ-3 שעות.
במפגש נעשה הכרות ראשונית עם היבטים בהם יעסוק המסע, נכיר את המסלול ונתעדכן בפרטים ארגוניים.

בברכה,

עידית פרי
קיבוץ מזרע, 19312,
iditp@mizra.org.il
052-7950004