דף הבית >> מסע לפולין >> תכנית מסע לפולין + צפון פולין
 
מסע לפולין + צפון פולין
המסע לפולין הוא מסע אל העבר, אל ההיסטוריה היהודית, אל ההיסטוריה האנושית, אך לא פחות מכך מסע אל נפש האדם, אל בחירותיו, אל ערכיו, מסע אל העתיד.
זהו מסע המאפשר להתקרב ולהתחבר אל זכרה ומורשתה של תרבות יהודית בת מאות שנים אשר אם נמצא לה מקום בליבנו-פנימה לא יכבה נרה.
זהו מסע המזמן שאלות אוניברסליות על טבע האדם, על שייכות וזהות, על תרבות, על מנהיגות, על אומץ ואחריות, על בניין עם.
זהו מסע המעמיד בפני כל אחד המוכן לפתוח ראש ולב שאלות על יכולת עמידתו שלו, על חוסנו המוסרי, על דמותה של החברה בה הוא חי.
החיבור של צפון פולין, האגמים המזוריים, הים הבלטי והעיר גדנסק מוסיפים לטיול הרבה קסם, רגעי איוורור בדמותם של נופים יפים, אגמים כחולים וגם דעת. דרך גדנסק נפגוש את הקומוניזם, מהפכת סולידריות ואת פולין הדמוקרטית והמתלבטת עד ימינו אלה. אל תחמיצו!
המסע מיועד לכל בעל עניין וקיומו מותנה במספר הנרשמים.

הקבוצה תכלול 30-25 משתתפים.

המסע בהדרכת עידית פרי

תאריך יציאה:
7 לאוגוסט 2018, בוקר
תאריך חזרה: 21 לאוגוסט, צהריים

מחיר: 
אדם בחדר זוגי - 2385 יורו
תוספת לאדם בחדר יחיד -  390 יורו


ההרשמה בעיצומה. מספר המקומות מוגבל.
להרשמה מוקדמת, על-מנת להבטיח מקום, מוזמנים ליצור קשר.


 
 

תכנית המסע
משך הסיור שבועיים, כולל האגמים המזוריים וגדנסק


יום 1 - הכרות ראשונית עם פולין, קרקוב: ארמון הוואוול, נהר הויסלה

בשעות הבוקר, ולאחר לילה ללא שינה, ננחת בוורשה ונשים פעמינו לקרקוב. נקדיש את הנסיעה להכרות ראשונית עם מדינת פולין. לקראת שעות אחר הצהריים נגיע לקרקוב ונתחיל את היכרותנו עם ההיסטוריה הפולנית ושימור הזכרון הפולני. נסייר בארמון הוואוול, קודש הקודשים הפולני ומקום משכנם של מלכי פולין, אנשי הדת, גיבורים לאומיים וגיבורים תרבותיים. נערוך הכרות ראשונית עם נהר הויסלה הזורם לכל אורכה של המדינה ונטעם מאגדות המקום. בשעות הערב נגיע למלון בו נישן בשלושת הלילות הראשונים.

לינה: קרקוב

 

יום 2 - קרקוב: הרובע היהודי, הגטו, מחנה פלאשוב, תנועות הנוער

נפתח את היום ברובע היהודי הקסום - קאז'ימיז'. זהו הרובע בו התפתחה הקהילה היהודית במשך 400 שנה. הרובע משופע בשרידים המספרים את סיפור הקהילה, משובץ במסעדות ובתי קפה וכולו משקף נאמנה כיצד ישן נושק לחדש.
מרובע קאז'מיז' נעבור לרובע פוֹדגוּזֶ'ה – אזור הגטו, לשמוע על גורלה של הקהילה היהודית בימי מלחמת העולם השנייה.
זה הזמן לרדת לעיר העתיקה, המשובצת בבניינים עתיקים, המשמרים את עברה של קרקוב כעיר ססגונית ומיוחדת. נסייר בכיכר הצבעונית, בשוק הבדים ההומה, ונאזין לקול החצוצרה...
לאחר התאווררות קלה, ארוחת צהריים וזמן חופשי נמשיך למחנה פלאשוב הסמוך לקרקוב. רבים מבני הקהילה היהודית של קרקוב עברו במחנה זה. 
נסיים את היום בסיפורן של תנועות הנוער המקומיות והמרד יוצא הדופן שהתרחש ברחובות העיר בדצמבר 1942.

לינה: קרקוב
 
 

יום 3 - אושוויץ-ביקנאו

כשעה ורבע נסיעה מערבית לקרקוב שוכן מחנה הריכוז אושוויץ 1 ובמרחק של 3 ק"מ ממנו נמצא מחנה ההשמדה בירקנאו. היום כולו יוקדש לסיור בשני המחנות.

לינה: קרקוב

 

יום 4 - רבקה, בה"ס לשוטרי אס-אס, זקופנה

נקדיש יום זה ברובו לתיור בילוי והנאה. נצא מקרקוב דרומה להרי הקרפטים ולעיר זַקוֹפָּנֶה. בדרך נבקר בעיירה המקסימה רָבּקַה ונשמע את סיפור המקום, בו היה בית ספר לשוטרי אס-אס. נמשיך "להתגלגל" דרומה לזקופנה. האזור כולו תיירותי, משופע ביערות ואתרי נופש. נטייל בנוף המקסים של הרי הטטרה ולאחר מכן נתאוורר במדרחוב הססגוני המקסים של העיר. נחתום את היום בביקור קצר בבית היתומים של לנה קיכלר ונשמע את סיפורה.
ניגש למלון למנוחה והתרעננות ונחתום בקבלת שבת וארוחת ערב.

לינה: זקופנה
 
 

יום 5 - גליציה: יהדות פולין - בלז'ץ

היום נסייר בשביליה של יהדות גליציה. הסיור בדרכים הכפריות ילווה בשיר, סיפור חסידי, תמונות נוף וסיפורי מקום. לקראת צהריים נגיע לכפר בלזץ' , השוכן סמוך למחנה ההשמדה בלז'ץ, בו נרצחו 500,000 יהודים. בכפר נשמע על סיפור הצלה מרגש ויוצא דופן, נעמוד על משמעות החיים בצל הקרמטוריום ונפקוד את המחנה. לקראת ערב נמשיך ללובלין. יום זה ארוך במיוחד, אך מרתק ומרגש כאחד.

לינה: לובלין

 

יום 6 - לובלין, מיידנק

בשעות הבוקר נערוך סיור קצר בעיר העתיקה של לובלין. לאחר מכן ניסע למחנה ההשמדה מיידנק הסמוך ללובלין. חלקים רבים במחנה נשארו כשהיו וניתן ללמוד מאתר זה על החיים במחנה כקורבנות, כמרצחים ולהעלות את הדילמות השונות המלוות את התקופה. אחר הצהריים ניסע מערבה,  ונגיע לעת ערב לוורשה.

לינה: ורשה

 

יום 7 - ורשה היהודית, הגטו, כיכר השילוחים, בית היתומים של יאנוש קורצ'אק, העיר העתיקה

היום מוקדש לנוכחות היהודית בוורשה ולחיים בגטו.
וורשה היא היום עיר מודרנית ותוססת ולא קל למצוא את השרידים מתקופת המלחמה. נתחיל ברחוב פרוּז'נה המיוחד. זה הרחוב היחיד שנשתמר בשלמותו מהעת ההיא. ניתן לחוש בו את הזמן שחלף. נעבור דרך התיאטרון היהודי אל בית הכנסת נוז'יק.
לאחר הכרות קצרה עם ורשה היהודית לפני המלחמה נערוך סיור באזור הגטו. הסיור ילווה במפות ועדויות ויחד ננסה לשחזר ולבחון את החיים בתוך הגטו, היחסים עם הפולנים בתקופת הכיבוש והדילמות הסבוכות שליוו את היודנראט באותה תקופה.
נבקר בבית היתומים של יאנוש קורצ'אק ונשמע את סיפורו המיוחד של המקום. נסיים את החלק הראשון של היום באוּמשלָגפלאץ – כיכר השילוחים של גטו ורשה, שהייתה תחנת החיים האחרונה של יהודי ורשה, משם נשלחו הקורבנות למחנה ההשמדה טרבלינקה.
לאחר הפסקת צהריים במלון נצא לקראת ערב לסיור בעיר העתיקה של ורשה ולארוחת ערב באחת המסעדות במקום.                           
(בימים בהם נשהה בוורשה ייתכנו שינויים בסדר האתרים)

לינה: ורשה

 

יום 8 - טרבלינקה, טיקוצ'ין

בבוקר נסע לטרבלינקה, שהיה אחד ממחנות "מבצע ריינהארד". בטרבלינקה הושמדה מרבית קהילת יהודי ורשה. אורך הסיור כשעה וחצי.
מטרבלינקה נמשיך לעיירה טיקוצ'ין הנמצאת במרחק נסיעה של שעה וחצי לכיוון מזרח. סיפור העיירה מאוד מיוחד ושווה להרחיק עד שם. הביקור בטיקוצ'ין נותן לנו אפשרות להציץ אל השטעטל שכולנו מתגעגעים אליה בסיפורים, בשירים ובשורשים.

לינה: ורשה

 
 

יום 9 - ורשה: מסלול הגבורה, המוזיאון היהודי, בית הקברות היהודי, גן החיות (סיפור הצלה)

את הבוקר כולו נקדיש למרד גטו ורשה, דרך סיור ב"מסלול הגבורה". נבחן את התפקיד המיוחד שלקחו על עצמן תנועות הנוער בזמן המלחמה ובעיקר את סיפור המרד הגדול ביותר בהיסטוריה של מלחמת העולם השנייה – מרד גטו ורשה. נעסוק בדילמות שליוו את האנשים הצעירים האלה, בָּיחד שלהם, בָּיחס לא"י, ברעיון המרד על כל מרכיביו, ובמהלך המרד עצמו. נסייר במוזיאון היהודי החדש.
נמשיך לבית הקברות היהודי בוורשה. זהו אחד מבתי הקברות היהודיים הגדולים  בעולם. השוטטות בין הקברים חושפת בפנינו את סיפור הקהילה על כל גווניה. נפגוש שם אנשים בעלי שם כמו י.ל.פרץ, אנסקי, אם-התיאטרון-היהודי אסתר רוחה קמינסקה ואחרים.
נבקר גם בגן החיות של ורשה ונשמע את סיפור ההצלה המיוחד.
בשעות אחר הצהריים נעבור בכיכר שלושת הצלבים, באנדרטת קטין ובאנדרטת המרד הוורשאי, בו לקחו חלק שרידי הלוחמים ממרד גטו וורשה. שם נקדיש את הזמן לשחרור, לארגון הבריחה וההעפלה והעלייה לארץ. 

לינה: ורשה

 

יום 10 - האגמים המז'ורים

בבוקר נשים פעמינו לכיוון צפון מזרח אל האגמים המז'וריים. אזור זה מכונה גם "ארץ אלף האגמים", מועמד להיכנס לרשימה החדשה של שבעת פלאי תבל, ונחשב לאחד מאזורי התיירות המרכזיים של פולין. אחת העיירות הפופולאריות באזור זה היא העיירהMikołajki  השוכנת על מפרץ קטן בינות לשני האגמים Mikołajki וTałty  . נעצור באזור האגמים להתפעל מהנוף , לשייט מקסים ולארוחת צהריים. זהו יום בו משולבת נסיעה ארוכה בינות נופים מרהיבים.
ארוחה במלון וקבלת שבת.

לינה: Mikołajki 
 
 

יום 11 - מאורת הזאב

ממיקאוויקי ניסע כשעה למאורת הזאב. כאן נבקר באחד האתרים הסודיים והמרשימים של מלחמת העולם השנייה. מדובר במערכת של בונקרים תת קרקעיים ומעל הקרקע, ששימשו את מפקדת הצבא הגרמני לאורך כל שנות המלחמה כנגד החזית המזרחית. נוכל לראות את הבונקר של היטלר, בורמן, גרינג ונוספים. עיר שלמה הוקמה כאן ובכל רגע נתון שהו כאן כ-2000 איש שנשמרו על ידי יחידות עילית של SS והוקפו בגדרות ובשדות מוקשים, שפונו רק לאחר שנים רבות. המפקדה פונתה עם התקרבות הצבא הרוסי ופוצצה חלקית בידי הגרמנים שלושה ימים לפני כיבושה על ידי הרוסים. נשמע את הסיפור המרתק על פון שטאופנברג ונסיון ההתנקשות של ה – 20.7.44. נבקר בכנסיה המיוחדת Swieta Lipka.

לינה: Stare Jablonki 
 
 

יום 12 - Elblag kanal, Westerplatte 

אנחנו כבר לא רחוקים מגדנסק. אך בדרך נבקר באטרקציה נפלאה ב - Elblag kanal , חוויה מיוחדת במינה, כולל הנוף שילווה אותנו לאורך כל הדרך.
נמשיך לאנדרטת  .Westerplatteזוהי נקודת ציון היסטורית, שכן ב Westerplatte נורו היריות הראשונות על ידי ספינת קרב גרמנית, שפתחו במלחמת העולם השנייה. ב-1966 הוקמה האנדרטה, המתנשאת לגובה של 25 מטרים, והמציינת את גבורתם של תושבי המקום.
בערב נגיע לגדנסק השוכנת לחופי הים הבלטי. עיר בעלת שורשים גרמניים וארכיטקטורה יוצאת דופן, שהופכת אותה לאחת מהיפות בערי פולין. זו העיר בה פרצה מלחמת העולם השנייה ב-1939 ובה נולדה התנועה הסולידרית ב-1980 , אותה תנועה שהביאה לשחרור מדינות אירופאיות רבות מעול הקומוניזם. כבר מרחוק ניתן לראות את יער המנופים המעטר את העיר ואולי יותר מכל מסמל את המחר.

לינה: גדנסק 
 

יום 13 - גדנסק, גידיניה, סופוט

היום כולו יוקדש לגדנסק, גידיניה וסופוט. כולן על חוף הים הבלטי. נבקר באתרים המרכזיים בכל אחת מהערים, נעבור ליד ביתו של לך ולנסה, נעצור באנדרטה המרשימה לזכר לוחמי החופש מול הקומוניזם. נהנה מהחוף, מהנוף ומהסיפורים העוטפים אותם. ביום זה נהנה גם מהדרכה מקומית. 

לינה: גדנסק 
 

יום 14 - טורון

הנסיעה לורשה ארוכה, כ – 6 שעות, אך בדרך נעצור, נטייל  ונקדיש זמן לטורון היפיפיה עירו של קופרניקוס. לעת ערב נגיע למלון בורשה לארוחת סיום וסיכום.

לינה: ורשה

 

יום 15 - טיסה לתל-אביב

נחזור הביתה בטיסת בוקר. 
 
 עוד פרטים שכדאי לדעת
 • ביקור במקומות נוספים בחיפוש אחר שורשים אישיים - במידה ויש שורשים אישיים במקומות אליהם לא תגיע הקבוצה, ומקומות אלה אינם מרוחקים יתר על המידה מהמסלול, ניתן לעזוב את הקבוצה לחלק מן היום ולנסוע באופן עצמאי. אני דואגת למונית ונהג שידע לעזור לכם למצוא את מבוקשכם ולהחזירכם אלינו להמשך היום. אם המקום בו תרצו לבקר רחוק יותר, כדאי לשקול לבוא יומיים קודם או להישאר ליומיים נוספים. אתם מוזמנים לפנות אלי להתייעצות ואעזור כמיטב יכולתי.
 • חברת הנסיעות - כל סידורי הקרקע והטיסות נעשים על ידי חברת הנסיעות "הלל טורס", שמתמחה במסעות לפולין ומזרח אירופה, והיא גם זכיינית של משרד החינוך, הצבא והמשטרה במסעות אלה. כל סידורי התשלום נעשים מולה ובאחריותה ("הלל טורס", בן יהודה 62 תל אביב 63431, 03-5253858  03-6216300, לבקש את גבי).
 • ביטוח - על-מנת למנוע הפסד כספי בעקבות ביטול נסיעה, נדרש לעשות ביטוח נסיעה לפני תשלום ראשון, כך שיכסה גם את 3 החודשים שלפני הנסיעה. אם תתעורר בזמן זה בעיה רפואית (שלכם או של בן משפחה קרוב, לפי הגדרות חברות הביטוח), שתמנע את יציאתכם, הביטוח הוא זה שיחזיר לכם את דמי הביטול.

המחיר כולל
 • טיסה תל אביב - ורשה - ורשה תל אביב – אל על.
 • מס נמל, מס בטחון, היטל דלק.  
 • כניסות לאתרים ע"פ התוכנית. 
 • 14 לילות אירוח בבתי מלון מדרגת תיירות טובה על בסיס לינה וארוחת בוקר.
 • 9 ארוחות ערב חמות במלון או מסעדה.
 • 2 ארוחות צהריים ארוזות.
 • ארוחת צהריים אחת במסעדה.
 • מים מינרלים באוטובוס.
 • אוטובוס מערבי צמוד לימי הסיור.
 • מלווה פולנייה צמודה לימי הסיור.
 • ליווי רפואי   
 • תשר לנותני השירותים                 
 • מדריכה - עידית פרי
המחיר אינו כולל 
 • ארוחות שלא צויינו.
 • מיסים והיטלים  אשר לא ידועים היום.
 • ביטוח רפואי ומטען.
 • הוצאות אישיות מכל סוג שהוא.

תנאי תשלום
 • הלל טורס ייצרו קשר, לפני התחלת גביה, לקבלת הפרטים וצורת הגביה המועדפת.
 • תשלום ראשון: 3 חודשים לפני הטיסה.
 • התשלום בש"ח, לפי השער ביום החיוב (שער המחאות גבוה).
 • ניתן לשלם עד 6 תשלומים ללא ריבית.
 • ניתן לבצע תשלום באמצעות העברה בנקאית של ₪/יורו/דולר
 • גביית דמי הרשמה בסך 100 יורו  - 6 חודשים לפני הטיסה
 • דמי הרשמה מקוזזים מסך עלות הטיול
 • דמי הרשמה לא יוחזרו במקרה של ביטול ע"י הנוסע 

דמי ביטול

21-30   ימי עסקים לפני הטיסה :  200 יורו  
14-20   ימי עסקים לפני הטיסה :  450 יורו  
7-13     ימי עסקים לפני הטיסה :  1000 יורו
0-6       ימי  עסקים לפני הטיסה : 1450 יורו
לא הגיע לטיסה -  דמי ביטול מלאים


הרשמה למסע

ההרשמה הפורמלית תתבצע החל מסוף נובמבר דרך אתר האינטרנט (ולא ברישום ידני בדפים).
ההרשמה פתוחה עכשיו לכל המעוניינים.
 1. יש לבחור ב"טופס ההרשמה" המופיע מצד ימין, מתחת לרשימת הסיורים.
 2. יש למלא את כל הפרטים במלואם לכל אחד מהמשתתפים בנפרד.
 3. בסיום יש ללחוץ על "שלח". הטופס יגיע אלינו.
 4. ההרשמה מאושרת רק לאחר קבלת אימייל אישור מאיתנו.

לקבלת עזרה או במידה וישנן שאלות מוזמנים לפנות לשלומית דרורי 054-6699431 .

 
מפגש הכנה
 
לפני המסע יתקיים בקיבוץ מזרע מפגש הכנה בן כ-3 שעות. במפגש נעשה הכרות ראשונית עם היבטים שונים של התקופה, עם פולין העכשווית, נכיר את המסלול  ונתעדכן בפרטים ארגוניים.
 
בברכה,

עידית פרי
קיבוץ מזרע, 19312,
iditp@mizra.org.il
052-7950004