דף הבית >> סיור למדינות הבלטיות >> תוכנית סיור בלטיות
 
סיור למדינות הבלטיות
ליטא ולטביה


 
 
"אִתְּכֶם אֲנִי נִשְׁתַלְתֵי פַּעֲמַיִם,
אִתְּכֶם אֲנִי צָמַחְתִּי, אֳרָנִים,
וְשָׁרָשַׁי בִּשְׁנֵי נוֹפִים שׁוֹנִים".


(לאה גולדברג, גדלה בקובנה שבליטא) 
 
 
כדבריה של המשוררת לאה גולדברג, הסיור מחפש את עולמה הנעלם של יהדות ליטא ולטביה. עולמם של הגאון מוילנה, אבא קובנר, אברהם מאפו, לאה גולדברג ואחרים.
העולם היהודי שהתקיים שם במשך מאות שנים, טווה שורשים עמוקים למדינות, לנופיהן ואף לתרבותן, בצד יצירה יהודית מפוארת שצמחה שם והורישה לנו נכסי צאן ברזל. ואז בא השבר הגדול ואיתו הכעס, השכול וגם הגעגוע.

בסיור נכיר את ההיסטוריה המסוכסכת וההפכפכה של המדינות הבלטיות, את מרקם העולם היהודי שחי, נשם ויצר שם במשך מאות שנים, נעמוד על מערכות היחסים בין שתי האוכלוסיות והדיאלוג המתנהל בין הקהילות היהודיות לשאלת ארץ ישראל בטרם מדינה. 
נשמע על מלחמת העולם השנייה ושואת יהודי ליטא, נפקוד את עקבותיה העכשוויים, עקבות שנותרו, בשכונות, במרכזי הערים, באנדרטאות, ואף בשיח המתקיים בין הליטאים, הלאטבים ואירועי אותם ימים.
מעניין לא פחות להכיר את מציאות חיי היומיום תחת המשטר הקומוניסטי, נפילתו וההתמערבות העכשווית של המדינות האלה, שהן היום מלאות חיים, חוגגות את הדמוקרטיה החדשה ועטורות בתפאורה משגעת של ארכיטקטורה ברוקית, ניאו קלאסית, מטובלת ברוקוקו, בתי קפה הומים אדם, כיכרות מסוגננות ופורחות בשלל צבעים.
העין לא שבעה מהיופי הזה הטומן בתוכו היסטוריה ארוכה. 
"בין שתי מולדות".

הסיור בהדרכת עידית פרי 

תאריך יציאה: 
תאריך חזרה: 

מחיר: 
אדם בחדר זוגי - 
תוספת לאדם בחדר יחיד - 

סיור זה לא יצא ב 2020

 
 

 
תכנית סיור
משך הסיור 10 ימים

 

יום 1 - ריגה: ברוכים הבאים ללטביה

ננחת בריגה היפה בשעות הצהריים ונצא לסיור במרכז ההיסטורי של העיר. נשמע על מקורות האומה הלטבית ועל עצמאותה של המדינה הלטבית הצעירה, המלווה בחששות תמידיים מ"הדב הרוסי". נבקר בכנסיה הפארוסלבית ונעמוד על ייחודה, וגם בפסל החירות, הניצב לא רחוק ממנה, גבוה ומרשים . נהנה מהגנים היפים ונבין את מקומם בפיתוח שעות הפנאי במאה ה 19.
קשה לתפוס איך בזמן כל כך קצר ריגה השילה מעצמה את שנות הקומוניזם והפכה להיות עיר מערבית, שוקקת חיים, במדינה דמוקרטית, עיר שלא מפסיקה להתחדש ויופייה עוצר נשימה.

נסיים את היום בארוחת ערב משותפת במלון.

 
לינה: ריגה

 

יום 2 - ריגה: העיר העתיקה, מוזיאון הכיבוש, הפארק הלאומי קמרי ויורמלה 

את הבוקר נקדיש לסיור בעיר העתיקה של ריגה. נתרשם מהמגוון הארכיטקטוני, נשמע על הגילדות, על "שלושת האחים", על חתול בראש גג, על השלטון, על ריגה של אז והיום.
נבקר גם במוזיאון הכיבוש, המספר ומנציח את מלחמת העולם השנייה, עם מקום מכובד לסיפורם של יהודי העיר. נשמע על תקופת הקומוניזם והפחד הגדול מחזרה אחורה לתקופות חשוכות...
לאחר ארוחת צהריים נמשיך לטיול רגלי מיוחד בפארק הלאומי קמרי, המשתרע על פני אזור ביצות קסום ונסיים את היום בעיירת הנופש יורמלה, שעל שפת הים הבלטי. 

לינה: ריגה


 

יום 3 - יהדות לטביה, גטו ריגה, יער רמבולה 

לאחר ארוחת הבוקר נצא דרך סמטאות העיר העתיקה לבית הכנסת היחיד ששרד. נשמע את סיפורה של יהדות לטביה וננסה להבין את מהות החיים היהודים כיום, בקהילה שנותרה.
משם נמשיך לסיפורו של גטו ריגה. הרחובות והבתים נותרו ברובם הגדול כשהיו. הניגוד בין המרכז המרשים, לבין שכונה עלובה זו, צובט בלב. נבקר גם בבית העלמין היהודי הישן, בראשה של גבעה סמוכה לגטו, בו נשארו שברי מצבות ואבן המציינת את סיפורו של המקום.

לאחר ארוחת הצהריים ניסע ליער רמבולה, בו נרצחו מרבית יהודי ריגה ויהודים נוספים שהובלו לכאן ממדינות אחרות.

​לינה: ריגה

 


יום 4 - פוניבייז': העולם היהודי  

לאחר ארוחת הבוקר נסע דרומה למדינת ליטא ועיר בירתה וילנה. בדרך נעצור בפוניבייז', בה הייתה במשך מאות שנים ישיבה מפוארת, ששלוחותיה קיימות גם בארץ. בתי היהודים ומוסדותיהם נותרו ריקים ודוממים, אך דרכם נשמע את סיפורה של יהדות העיר. 

בשעות אחר הצהריים נגיע לוילנה.

​לינה: וילנה


יום 5 - וילנה, וילנה היהודית: הרובע היהודי והגטו

בבוקר נצא לסיור פנורמי והכרות ראשונית עם העיר המיוחדת הזו - וילנה. נשמע את סיפורה של וילנה מזויות חילוניות ודתיות, וגם נבין איך אלו השתלבו עם אלו. נעבור למרגלות המצודה, הקתדרלה, בית הנשיא והאוניברסיטה.
משם ניגש לרובע היהודי, דרך שיטוט ברחובותיו הצרים, בין הבתים המיוחדים בסגנונם, נשמע על הקהילה היהודית בוילנה, על אישיותו הייחודית של הגאון מווילנה, על תרומתם לפולקלור התרבותי יהודי, ועוד... המקום בנוי כפסיפס מרתק המאחד בין ישן לחדש.
נאכל צהריים עצמאית סמוך לרובע, במרכז העיר, המשופע בחנויות ענברים, בתי קפה, מסעדות, תיירים וכל מה שעושה טוב על הלב ונזק לכיס.
את החלק השני של היום נקדיש לוילנה בתקופת המלחמה. נבקר בשרידי גטו וילנה, נתוודע לסיפורם של יעקב גנץ, אברהם סוצקובר, מארק דבורז'צקי, ארגון הפרטיזנים המאוחד ועוד.

לינה: וילנה

 


יום 6 - כלא לוקישקי, פונאר, יערות רודניקי

את היום נקדיש לסיפור הרצח של קהילת יהודי וילנה, לאדישות או המעורבות האינטנסיבית של הליטאים, וגם לסיפורי גבורה וסיפורי הפרטיזנים.
נתחיל את היום בכלא לוקישקי, הידוע לשימצה, ונמשיך ל
גיא ההריגה פונאר, הסמוך כל כך לכפר פונארי. הקרבה בין השניים מעוררת לא מעט שאלות אצלנו וגם בשיח הציבורי בליטא. רבים מיהודי וילנה והסביבה נרצחו בבורות פונאר.
בשעות הצהריים נגיע ליערות רודניקי, אליהם הגיעו הפרטיזנים מהגטו, וביניהם אבא קובנר, רוז'קה קורצ'אק, ויטקה קמפנר ואחרים. מחפורות הפרטיזנים נותרו ודרכן ניתן לשער כיצד חיו הפרטיזנים ביער. נשמע כיצד התקיימו, כיצד התנהלו ועל מערכות היחסים שהיו עם הפרטיזנים הליטאים והרוסים. הסיפורים מרתקים.
אחר הצהריים נחזור לוילנה לזמן חופשי.

לינה: וילנה


 

יום 7 - טרקאי: הקראים, ז'יז'מיר, קובנה 

נתחיל את היום בטרוקאי, עיר הבירה הראשונה של ליטא, השוכנת במלוא הדרה על גדות אגם, שבמרכזו עומד מבצר ימי ביניימי, זכר לימים עברו. בעיר זו חיה בזמן מלה"ע השניה קהילה קראית. בתי הקראים מן המאה ה 18-19 נותרו עומדים על תילם. נשמע את סיפורה של הקהילה הקראית ונקנח בארוחת צהריים וזמן שיטוט חופשי על גדות האגם.
משם נמשיך לעירה ז'יז'ימיר, בה התקיימה קהילה יהודית מהעתיקות בליטא. נשמע את סיפור המקום ואת סיפורו של בית הכנסת הייחודי שבה.
בשעות אחר הצהריים נגיע לקובנה, בירתה הזמנית של ליטא בין מלחמות עולם. בסוף המאה ה 19 היו היהודים הקבוצה האטנית הגדולה ביותר בעיר. נשמע על מאפו, על ההשכלה היהודית, על זמנהוף ועל סיפור הצלה השולח זרועות למזרח הרחוק.

לינה: קובנה
 

יום 8 - קובנה: קובנה היהודית, גטו סלובודקה, הפורט התשיעי 

בשעות הבוקר נמשיך לסייר בקובנה היהודית. נעצור בחצר ביתה של לאה גולדברג ונתעמק בשורשיה השתולים "בשני נופים שונים". נשמע את סיפור הטבח האכזרי, שאנדרטה צנועה, הממוקמת בחצר בית-ספר ליטאי, מהווה עדות אילמת למה שקרה כאן לפני כמעט 80 שנה.
נבקר גם בגטו סלובודקה, סיפור מרתק ועצוב על גורלה של קהילת קובנה בשואה. נשמע על דילמות מוסריות בלתי אפשריות שליוו את הגטו הזה, על אישיותו הייחודית של אלחנן אלקס, על שיתוף הפעולה של הליטאים עם הגרמנים ועל קומץ חסידי אומות עולם. נתוודע 
לתיעוד המיוחד שנשאר לנו מהגטו בעקבות צילומיו המחתרתיים של צבי קידושין, ועדויות שנותרו קבורות באדמה למען הדורות הבאים ונמצאו לאחר המלחמה.
נפקוד את הפורט התשיעי, בו נרצחו רבים מיהודי קובנה. נשמע את סיפור המקום ונדון בתפיסת הזיכרון ובאחריותו של העם הליטאי.

את היום נסיים בקבלת שבת וארוחה חגיגית משותפת.

לינה: קובנה

 


יום 9 - פארק גרוטאס: הקומוניזם, שייט אוגוסטוב 

בשעות הבוקר נגיע לפארק גרוטאס, הנחשב לאחד מעשרת הפארקים המוזרים ביותר בעולם, ואכן כך. הפארק מכיל מגוון פסלים מהתקופה הסובייטית, שרוכזו במקום, כעדות לתקופה אפלה. נשמע על התקופה הסוביטית, על חיי היומיום, על המנהיגים וגם על אסירי ציון.

את היום נסיים בשייט מקסים ורגוע מהעירה אוגוסטוב, הנמצאת בצפון-מזרח פולין, על גבול פולין-ליטא. האזור משופע בנהרות ואגמים ונופים ירוקים ומשמש כאתר נופש לתיירים רבים המגיעים מכל רחבי העולם.


לינה: סובאלקי

 

יום 10 - אחרון חביב                                                                                                                             

בבוקר נדרים בנסיעה ארוכה, מטובלת בסיפורים, עד לורשה. נעצור בורשה לקניות אחרונות ונסיים בארוחה מפנקת ודברי סיכום. 
יתכנו שינויים בתכנית עקב אילוצי מזג האויר ואילוצים אחרים


 

 
עוד פרטים שכדאי לדעת
 • ביקור במקומות נוספים בחיפוש אחר שורשים אישיים - במידה ויש שורשים אישיים במקומות אליהם לא תגיע הקבוצה, ומקומות אלה אינם מרוחקים יתר על המידה מהמסלול, ניתן לעזוב את הקבוצה לחלק מן היום ולנסוע באופן עצמאי. אני דואגת למונית ונהג שידע לעזור לכם למצוא את מבוקשכם ולהחזירכם אלינו להמשך היום. אם המקום בו תרצו לבקר רחוק יותר, כדאי לשקול לבוא יומיים קודם או להישאר ליומיים נוספים. אתם מוזמנים לפנות אלי להתייעצות ואעזור כמיטב יכולתי.
 • חברת הנסיעות - כל סידורי הקרקע והטיסות נעשים על ידי חברת הנסיעות "הלל טורס", שמתמחה במסעות לפולין ומזרח אירופה, והיא גם זכיינית של משרד החינוך, הצבא והמשטרה במסעות אלה. כל סידורי התשלום נעשים מולה ובאחריותה ("הלל טורס", בן יהודה 62 תל אביב 63431, 03-5253858  03-6216300, לבקש את גבי).
 • ביטוח - על-מנת למנוע הפסד כספי בעקבות ביטול נסיעה, נדרש לעשות ביטוח נסיעה לפני תשלום ראשון, כך שיכסה גם את 3 החודשים שלפני הנסיעה. אם תתעורר בזמן זה בעיה רפואית (שלכם או של בן משפחה קרוב, לפי הגדרות חברות הביטוח), שתמנע את יציאתכם, הביטוח הוא זה שיחזיר לכם את דמי הביטול.

המחיר כולל
 • טיסה תל אביב - ריגה (אייר בלטיק), ורשה - תל אביב (אל-על)
 • כניסות לאתרים ע"פ התוכנית
 • 9 לילות אירוח בבתי מלון מדרגת תיירות טובה על בסיס לינה וארוחת בוקר
 • 4 ארוחות ערב במלון או מסעדה
 • אוטובוס מערבי
 • מלווה מקומית
 • ליווי רפואי   
 • תשר לנותני השירותים                 
 • מדריכה - עידית פרי
המחיר אינו כולל 
 • ארוחות שלא צויינו
 • מיסים והיטלים  אשר לא ידועים היום
 • ביטוח רפואי ומטען
 • הוצאות אישיות מכל סוג שהוא

תנאי תשלום
 • "הלל טורס" ייצרו קשר, לפני התחלת גביה, לקבלת הפרטים וצורת הגביה המועדפת.
 • תשלום ראשון: 3 חודשים לפני הטיסה (מרץ 2019).
 • התשלום בש"ח, לפי השער ביום החיוב (שער המחאות גבוה).
 • ניתן לשלם עד 6 תשלומים ללא ריבית.
 • ניתן לבצע תשלום באמצעות העברה בנקאית של ₪/יורו/דולר
 • גביית דמי הרשמה בסך 100 יורו  - 6 חודשים לפני הטיסה
 • דמי הרשמה מקוזזים מסך עלות הטיול
 • דמי הרשמה לא יוחזרו במקרה של ביטול ע"י הנוסע 

דמי ביטול

21-30   ימי עסקים לפני הטיסה :  200 יורו  
14-20   ימי עסקים לפני הטיסה :  500 יורו  
7-13     ימי עסקים לפני הטיסה :  1000 יורו
0-6       ימי  עסקים לפני הטיסה : 1400 יורו
לא הגיע לטיסה -  דמי ביטול מלאים


הרשמה למסע

ההרשמה דרך אתר האינטרנט פתוחה.
 1. יש לבחור ב"טופס ההרשמה" המופיע מצד ימין, מתחת לרשימת הסיורים.
 2. יש למלא את כל הפרטים במלואם לכל אחד מהמשתתפים בנפרד.
 3. בסיום יש ללחוץ על "שלח". הטופס יגיע אלינו.
 4. ההרשמה מאושרת רק לאחר קבלת אימייל אישור מאיתנו.
לקבלת עזרה או במידה וישנן שאלות מוזמנים לפנות לשלומית דרורי 054-6699431 .
 
מפגש הכנה
 
לפני הסיור יתקיים בקיבוץ מזרע מפגש הכנה.  
במפגש נעשה הכרות ראשונית עם היבטים בהם יעסוק הסיור, נכיר את המסלול  ונתעדכן בפרטים ארגוניים.


בברכה,
עידית פרי
קיבוץ מזרע, 19312
iditp@mizra.org.il
052-7950004


 
                                                                                          

לייבסיטי - בניית אתרים