דף הבית >> סיור לברלין >> למה לנסוע לברלין
 
בעיר הזאת, יותר מאשר בכל מקום אחר, התרחשו האירועים הדרמטיים שעיצבו את אירופה במשך מאות
שנים. סיור בברלין מהזוית ההיסטורית מאפשר לנו לבחון את הצלקות שהותירה ההיסטוריה בעיר דרך
פניה החדשים.
 
סיור בברלין בדגש היסטורי מעלה שאלות בדבר הקשר בין נאורות התרבות לבין התהומות אליהם צנחה, בדבר הדיאלוג בין תכני היצירה התרבותית וענקיה לבין השלטון, בדבר הקלות שברכישת לב ההמון.
האם תרבות הסגידה לכוח היא שהתוותה את הדרך או שהשואה היתה 'תאונה'? 
בברלין אפשר לפגוש את נוכחותם של יהודיה, שראו עצמם כחלק אינטגרלי מהחברה והתרבות הגרמנית ולעסוק בתרומתם ובשאלות של זהות לאומית ודתית.   
בברלין אפשר לפגוש את סיפור שואת העם היהודי המתגורר עדיין בשכונות, על קירות הבתים ובתחנות האוטובוס באמצעות אין ספור אנדרטאות ויוזמות הנצחה, ציבוריות ופרטיות. אלה מאפשרים להתבונן בהתמודדות של עיר עם עברה ולבחון שאלות על יכולת ההכלה של האזרח הפשוט, על זהותו של העם הגרמני היום ואחריותו על עברו.
סיור בברלין מאפשר לבחון את איחודה של עיר שבליבה  עברה חומה יותר מארבעה עשורים, שאזרחיה חולקו בין שני משטרים שונים – האמנם אוחדה?האם משני צידי החומה ישנה הכלה של אשמת השואה? האמנם לכולם ההווה טוב ויפה מן העבר? 
         


בצד כל זאת, שבוע בברלין מזמן מפגש מרתק ומהפנט עם נוף של עיר מרהיבה, שאפשר לכנותה "בירת אירופה של המאה ה-21", עיר המהווה מוקד לעלייה לרגל למאות אלפי תיירים. בברלין מרחבים עירוניים המעידים על התפתחות אורבנית מרשימה בתעוזתה, פרי יצירתם ועבודתם של טובי הארכיטקטים בעולם, שפקדו את העיר לאחר נפילת החומה והפכו אותה לפלא ארכיטקטוני המסעיר את הדמיון ויוצר תחושה כי השמיים הם הגבול תרתי משמע. בברלין נמצאים מוזיאונים מפורסמים, בתי אופרה וקונצרטים, שפע של כיכרות ייחודיות, מסעדות עם מגוון קולינרי עשיר וכמובן אוכל גרמני אוטנטי, ובצידן דוכני רחוב עם הנקניקיות המפורסמות והבירה.     
למה לנסוע לברלין?
היא מעלה שאלות נוקבות הנוגעות בהיסטוריה שלנו ובחיינו היום, בצד בילוי בעיר מסעירה, מגוונת, מתחדשת, מזמינה.


 

 

                                                                                          

לייבסיטי - בניית אתרים