דף הבית >> מסע לפולין >> למה לנסוע לפולין
 
במובנים רבים שימשה פולין כמולדת שנייה לעם היהודי, שחי ויצר בה במשך מאות שנים. היום פולין היא מדינה חד לאומית, הניגון היהודי שלה נדם. במסע לפולין אפשר לפגוש דרך שרידי בתי הקברות ובתי הכנסת את שורשי התרבות של העם היהודי בפולין ולחוש מתוך החיים שהיו את עוצמת החורבן שהמיטה השואה, ללמוד מה ניתן לקחת מהחיים האלה אל חיינו אנו.
במסע לפולין אנחנו עוסקים בדילמות מוסריות כואבות והכרעות אישיות מורכבות המאפשרות לכל אחד לשאול – ומה אני הייתי עושה? האם היה עומד לי הכוח? האם הייתי שומר על צלמי ודמותי?
במסע לפולין אנחנו מתוודעים אל השואה כאל סיפור אנושי שהתרחש במאה העשרים במרכז התרבות המערבית, מתבוננים בעולמם של הקורבנות והמרצחים, העומדים מנגד וחסידי אומות עולם, ושואלים את עצמנו - איך זה יכול היה לקרות? מי היו הרוצחים?האם הם היו אנשים כמונו? ומה חלקה של האוכלוסייה המקומית? האם יכולה היתה לעזור?
 
 ואנחנו - האם היינו מסכנים את עצמנו כדי להציל חייהם של אחרים? 

במסע לפולין אנחנו פוגשים את החלום, האחריות והמנהיגות של תנועות הנוער ושואלים את עצמנו מה נוכל לעשות על מנת שחיינו יהיו ראויים לזכרם, על מנת שנוכל לקיים את בקשתה של חווקה פולמן-רבן שביקשה: "שמרו על החלום, האבקו עבורו".
 
במסע לפולין אנחנו פוגשים ארץ יפהפיה, שוקקת חיים, שההיסטוריה שלה שלובה בזו של יהודיה, והיא בוחנת את עברה הלא פשוט ומחפשת גשרים אל העולם היהודי.

למה לנסוע לפולין?
כי זהו מסע מרתק, חשוב, מסעיר מחשבה ולב וגם מהנה. כי צריך לזכור ולדעת, כי צריך לשאול את השאלות הקשות, כי אדם צריך ללמוד על עצמו ועל מורשתו ועל מה שמצווה עליו השואה שלנו – לעולם לא להוות לאחרים מה שאחרים היוו לגבינו.
 

 חזרה לדף הבית

                                                                                          

לייבסיטי - בניית אתרים