דף הבית >> סיור לברלין >> תכנית סיור לברלין
 

סיור לברלין

ברלין היא תופעה ייחודית באירופה, עיר שללא הפסקה מתחשבנת עם עברה, מעצבת את זכרו ומפיקה לקחים. זו עיר המשלבת בתוכה את הישן עם החדש,
את המסורת האירופית עתיקת היומין ביחד עם בילויים טרנדיים ואופנות חדשות, את ההתמודדות עם העבר והמבט לעתיד. הסיור באתריה מרתק ומעורר מחשבות  על תרבות ומשטר, על אשמה מול קורבנוּת, על דמותו של עם, על עיצוב הזכרון. בכל אלה אני מזמינה אתכם לקחת חלק ביחד איתי, בסמינר לימודי חוויתי מרתק.
 
הסיור בהדרכת עידית פרי

תאריך יציאה: 

תאריך חזרה: 

מחיר:
אדם בחדר זוגי - 
תוספת לאדם בחדר יחיד -  

סיור זה לא יצא ב 2020
 

הסיור בברלין מתקיים ברובו בלב עיר מרתקת, בה כמעט כל מבנה, שם רחוב או פסל בכיכר מגרים את העין, הלב והראש, מסקרנים ומציפים רגשות ומחשבות רבות. כל העובר בברלין לא יכול שלא לפגוש בבת אחת את תקופותיה השונות ואת זוויות ההתבוננות שהיא מזמנת. ניסינו לרקום תוכנית שניתן לייחד בה כל יום לנושא מסויים, אך בצד הנושא המרכזי של היום נפגוש תמיד גם נושאים אחרים.

בתוכנית מצויינים המקומות המרכזיים בהם נבקר. בדרכנו נפגוש גם רבים אחרים, ביניהם אנדרטאות מרתקות ופסלים בעלי משמעות, בניה ארכיטקטונית מרהיבה וגנים מפורסמים, שכונות בעלות ייחוד, כיכרות ומונומנטים, המהווים חלק מסמליה של העיר. נשמע את סיפורם.


תוכנית הסיור 
משך הסיור 8 ימים (טיסה חזור ביום השמיני בצהריים)

 

יום 1 - טעימות ראשונות מברלין

בשעות הבוקר, ולאחר לילה ללא שינה, ננחת בברלין ונקדיש את השעות הראשונות להכרות ראשונית עם היבטים מייצגים של ההיסטוריה הגרמנית החל מהמאה ה-19, דרך מלחמת העולם השניה, חלוקת גרמניה ואיחודה. נבקר בין השאר בגני התענוגות המקסימים ובכיכר בבל, ונפגוש בדרכנו את שדרת האונטר-דן-לינדן וסמלים מפורסמים נוספים של העיר. לאחר הפסקת צהריים קלה נגיע לקראת שעות אחר הצהריים המוקדמות למנוחה במלון. בערב נצא ביחד לכיכר פוטסדאם. מרכז הקניות המיוחד סוני-סנטר וכיכר מרלן דיטריך, בה נערך מדי שנה פסטיבל הסרטים של ברלין, הם רק חלק מחמודותיה של הכיכר. נסייר בה, ונשמע על החיים בברלין.

יום 2 - ברלין הנאצית

יום זה יוקדש בעיקרו לתהליך הנאציפיקציה בגרמניה, עם התייחסות לאופן בו בחרו הברלינאים לעצב את זכרו ולקחיו. לאורך וילהלם-שטראסה, בו ניצבים עדיין הבניינים בהם היו המפקדות המרכזיות של הרייך השלישי, ועד למקום מתחתיו היה הבונקר של היטלר, נתמקד ברפובליקת ויימאר והתנאים שהובילו לעליית הנאציזם. נתייחס לגבולות הציות ובנוסף נבחן כיצד החליף ההמון את סמליו לאחר המלחמה (תהליך הדה-נאציפיקציה). לא רחוק מאיתנו נראה את אנדרטת השואה המפורסמת והשנויה במחלוקת. נבקר בה, נשמע על הדיון שקדם להקמתה ונעמוד על מרכזיותה בעיצוב הזיכרון הקולקטיבי. לאחר ארוחת צהריים קלה בקרבת מקום, נסייר בכיכר פאריז שליד שער ברנדנבורג ונעלה בשעות אחר הצהריים על מדרגות הרייכסטאג, בניין הפרלמנט הגרמני אז ועתה, נבקר בו ונגיע גם אל כיפת הזכוכית המיוחדת שלו.

יום 3 - דרזדן ובסטאי

ב-13 בפברואר 1945 הפציצו את העיר דרזדן אלף מטוסי בנות הברית כתגובה על מעללי הצבא הגרמני במלחמה. בהפצצה זאת נהרסה כמעט כל העיר. דרזדן, בירת סאכסוניה, הנמצאת מרחק של כשלוש שעות נסיעה מדרום לברלין, שוכנת על גדות נהר האלבה ונתונה עדיין בהליך שיקום ושיחזור דייקני של כל המבנים ההיסטוריים שלה. כ-40 דקות נסיעה מזרחית לדרזדן משתרע אזור הידוע בשם "סאכסוניה השוויצרית", שאחד משיאיו הוא הבסטאי - מצוק תלול הבנוי מיער של עמודי אבן-חול אפורה. מהמצוק נשקף נוף מרהיב של נהר האלבה, המבצע מתחתיו פרסה יפהפיה על פני כפרים שלווים.
אנחנו נקדיש את היום לביקור בשני אתרים אלה. נתחיל בבסטאי ונגיע לדרזדן, שם נבקר בכיכר השוק הישן ובכיכר השוק החדש, נראה את חמודותיה של העיר ונספר את סיפורה. נחזור בשעות הערב לברלין.


יום 4 - ברלין היהודית

נקדיש יום זה ברובו לתולדותיה וייחודה של יהדות גרמניה בכלל וברלין בפרט. נשמע על המאפיינים המיוחדים של האוכלוסייה היהודית בגרמניה, כיצד השתלבה באוכלוסייה הכללית, ובאיזה אופן אימצה את רעיונות ההשכלה. נשמע מי היו האנשים שעמדו בראש ציבור זה ועיצבו את דרכו. בצד השני של הנוכחות היהודית המפוארת נמצא השקט הנורא שהותירה השואה. נהלך בין שני הקטבים לאורך ציר זה. באזור שהיה בשטחה של מזרח ברלין וכיום הוא אזור מתחדש ומתעורר נמצאים אתרים רבים הקשורים בזיכרון יהדות גרמניה - "החדר הנטוש", "הבית החסר", "בית אהבה"  ובית הקברות הריק עם מצבתו הנטושה של משה מנדלסון. נראה גם את בית הכנסת "החדש" ואת בית הספר היהודי, שמשמש גם היום את יהדות ברלין. נסייר בחצרות ההקשה-הוף וברוזנשטראסה ונסיים במוזיאון היהודי. מבנהו המיוחד של המוזיאון, שנחנך בשנת 2001, הוא יצירת אמנות בפני עצמה, המסמלת את ההיסטוריה והתרבות של יהודי גרמניה.


יום 5 - ברלין עיר חצויה

חומת ברלין היתה חומת בטון שהוקמה בשנת 1961 והקיפה את ברלין המערבית, מובלעת מערבית בתוך מזרח גרמניה. נפילתה בשנת 1989 מסמלת יותר מכל את נפילת המשטרים הקומוניסטיים. נקדיש את היום לסיפור החומה, הקמתה ונפילתה. דרך סיפורה של ברלין הקומוניסטית נעמוד על המאמצים הגדולים המושקעים היום בברלין בעיצוב הזיכרון של התקופה הזו, לא פחות מהמשאבים המושקעים בעיצוב הזיכרון של החרפה הנאצית.
החומה כבר איננה, אך זכרה נמצא בכל פינה בעיר. נבקר בין השאר במה שהיה מעבר הגבול המפורסם צ'קפוינט צ'ארלי, נבקר באנדרטה לזכר ההתקוממות העממית שהיתה כנגד המשטר הקומוניסטי בשנת  1953 ונהיה במוזיאון המספר את סיפור החומה, ונמצא ליד אחד מקטעיה שנותרו על תילם. את החלק האחרון של היום נקדיש לביקור באתר המיוחד "הטופוגרפיה של הטרור". בשעות הערב המוקדמות נשים פעמינו ל"אי המוזיאונים" ונבקר במוזיאון פרגמון המפורסם. 

 

יום 6 - יהדות גרמניה בצל ההשמדה, פוטסדאם

דרך סיור ברובע הבאווארי, המספר את סיפור האיסורים וההגבלות שהוטלו על יהודי גרמניה החל משנת 1933, דרך רציף 17 המצמרר בגרונוולד משם נלקחו המשלוחים אל המזרח, ודרך וילה ואנזה וסיפור הועידה שהתקיימה בה, נספר את אחריתה של יהדות גרמניה.  נעסוק בשיטה הנאצית, בהכשרת הלבבות שתרמה למיעוט גילויי ההתנגדות מצד האוכלוסיה הגרמנית, ובהתמודדות העכשווית בגרמניה עם עבר זה.  
לאחר מכן נמשיך אל העיר פוטסדאם הקרובה לברלין. פוטסדאם היתה בעת חלוקת גרמניה  בצד המזרחי. אנחנו נעבור על גשר גליניקה שחיבר בין מזרח למערב, הלא הוא "גשר המרגלים", וניסע אל המקום בו נערכה ועידת פוטסדאם שהסדירה את היחסים הבינלאומיים בתום מלחמת העולם השניה - ארמון ססיליינהוף. נאכל ארוחת צהריים ברובע ההולנדי העתיק של פוטסדאם ונבקר בארמון סן-סוסי על גניו המרהיבים. לעת ערב נשוב לברלין, ונקבל ביחד את פני השבת בארוחת ערב משותפת במלון.


יום 7 - התנגדות בגרמניה, האיצטדיון האולימפי

ביום זה נבקר בחצר בה נתלה שטאופנברג, שהיה בין הקושרים כנגד היטלר ביולי 1944. דרך סיפורו המצמרר, ומוזיאון קטן שנמצא בסמוך, נבחן לא רק את היקף ההתנגדות אלא את סיבותיה ומטרותיה והיכן היא ממוקמת בזיכרון הקולקטיבי. בהמשך נגיע לאיצטדיון האולימפי של ברלין, נשמע את סיפור הקמתו, נסייר בתוכו ונבקר גם במגדל הפעמונים הסמוך ושדה-מאי המפורסם – מגרש המסדרים והעצרות ההמוניות של הנאצים.

משעות הצהריים המאוחרות נהנה משעות חופשיות המיועדות להשלמת מאווים אישיים וקניות, וכמובן ארוחת צהריים ומנוחה קלה. לעת ערב נתכנס לארוחה סיום משותפת.


יום 8 - חוזרים הביתה

ביום ראשון בבוקר נצא אל שדה התעופה.


יתכנו שינויים בתכנית עקב אילוצי מזג האויר ואילוצים אחרים.
 


 פרטים שכדאי לדעת
 • הסיור מאד מוקפד. כל פרט מקבל תשומת לב מרבית, כולל דאגה לרווחת הנוסעים וצרכיהם.
 • המלון מעולה, נמצא במרכז הצד המערבי של ברלין במיקום מצויין.
 • מזג האויר לעיתים יכול להיות גשום, לעיתים חם, אך אנחנו מאורגנים היטב לכל אפשרות.
 • ההליכה איננה מרובה, יוצאים עם כסאות קטנים לישיבה, ובכל יום ישנה הפסקת צהריים קצרה המיועדת או למנוחה קלה, או למי שמעוניין לראות עוד משהו, שלא במסגרת הקבוצה.
 • במהלך הסיור יתקיימו מספר ארוחות ערב משותפות. בשאר הערבים האוטובוס לוקח אותנו בכל פעם למרכז קולינרי אחר, בו כל אחד יבחר את המסעדה על פי טעמו. כמובן שהאוטובוס מחזיר את כולנו למלון.

עוד פרטים שכדאי לדעת
 • ביקור במקומות נוספים בחיפוש אחר שורשים אישיים - במידה ויש שורשים אישיים במקומות אליהם לא תגיע הקבוצה, ומקומות אלה אינם מרוחקים יתר על המידה מהמסלול, ניתן לעזוב את הקבוצה לחלק מן היום ולנסוע באופן עצמאי. אני דואגת למונית ונהג שידע לעזור לכם למצוא את מבוקשכם ולהחזירכם אלינו להמשך היום. אם המקום בו תרצו לבקר רחוק יותר, כדאי לשקול לבוא יומיים קודם או להישאר ליומיים נוספים. אתם מוזמנים לפנות אלי להתייעצות ואעזור כמיטב יכולתי.
 • חברת הנסיעות - כל סידורי הקרקע והטיסות נעשים על ידי חברת הנסיעות "הלל טורס", שמתמחה במסעות לפולין ומזרח אירופה, והיא גם זכיינית של משרד החינוך, הצבא והמשטרה במסעות אלה. כל סידורי התשלום נעשים מולה ובאחריותה ("הלל טורס", בן יהודה 62 תל אביב 63431, 03-5253858  03-6216300, לבקש את גבי).
 • ביטוח - על-מנת למנוע הפסד כספי בעקבות ביטול נסיעה, נדרש לעשות ביטוח נסיעה לפני תשלום ראשון, כך שיכסה גם את 3 החודשים שלפני הנסיעה. אם תתעורר בזמן זה בעיה רפואית (שלכם או של בן משפחה קרוב, לפי הגדרות חברות הביטוח), שתמנע את יציאתכם, הביטוח הוא זה שיחזיר לכם את דמי הביטול.

המחיר כולל
 • טיסה תל אביב - ברלין, ברלין - תל אביב עם אל על.
 • מס נמל, מס בטחון, היטל דלק.  
 • כניסות לאתרים ע"פ התוכנית. 
 • 7 לילות אירוח בבית מלון מדרגת תיירות טובה על בסיס לינה וארוחת בוקר.
 • 3 ארוחות ערב.
 • אוטובוס מערבי וממוזג 
 • מיים מינרלים באוטובוס
 • ליווי רפואי   
 • תשר לנותני השירותים                 
 • מדריכה - עידית פרי

המחיר אינו כולל 
 • ארוחות שלא צויינו.
 • מיסים והיטלים  אשר לא ידועים היום.
 • ביטוח רפואי ומטען.
 • הוצאות אישיות מכל סוג שהוא.

תנאי תשלום
 • הלל טורס ייצרו קשר, לפני התחלת גביה, לקבלת הפרטים וצורת הגביה המועדפת.
 • תשלום ראשון: 3 חודשים לפני הטיסה.
 • התשלום בש"ח, לפי השער ביום החיוב (שער המחאות גבוה).
 • ניתן לשלם עד 6 תשלומים ללא ריבית.
 • ניתן לבצע תשלום באמצעות העברה בנקאית של ₪/יורו/דולר
 • גביית דמי הרשמה בסך 100 יורו  - 6 חודשים לפני הטיסה
 • דמי הרשמה מקוזזים מסך עלות הטיול
 • דמי הרשמה לא יוחזרו במקרה של ביטול ע"י הנוסע 

דמי ביטול

21-30   ימי עסקים לפני הטיסה :  200 יורו  
14-20   ימי עסקים לפני הטיסה :  500 יורו  
7-13     ימי עסקים לפני הטיסה :  1000 יורו
0-6       ימי  עסקים לפני הטיסה : 1400 יורו
לא הגיע לטיסה -  דמי ביטול מלאים


הרשמה לסיור

ההרשמה דרך אתר האינטרנט פתוחה.
 1. יש לבחור ב"טופס ההרשמה" המופיע מצד ימין, מתחת לרשימת הסיורים.
 2. יש למלא את כל הפרטים במלואם לכל אחד מהמשתתפים בנפרד.
 3. בסיום יש ללחוץ על "שלח". הטופס יגיע אלינו.
 4. ההרשמה מאושרת רק לאחר קבלת אימייל אישור מאיתנו.

לקבלת עזרה או במידה וישנן שאלות מוזמנים לפנות לשלומית דרורי 054-6699431 .


מפגש הכנה
 
לפני המסע יתקיים בקיבוץ מזרע מפגש הכנה בן כ-3 שעות. במפגש נעשה הכרות ראשונית עם היבטים שונים של התקופה, עם ברלין העכשווית, נכיר את המסלול  ונתעדכן בפרטים ארגוניים.
 
בברכה,
עידית פרי
קיבוץ מזרע, 19312,
iditp@mizra.org.il
052-7950004 

 

 
                                                                                          

לייבסיטי - בניית אתרים