דף הבית >> מסע לפולין >> תכנית מסע לפולין + צפון פולין
 
מסע לפולין + צפון פולין
המסע לפולין הוא מסע אל העבר, אל ההיסטוריה היהודית, אל ההיסטוריה האנושית, אך לא פחות מכך מסע אל נפש האדם, אל בחירותיו, אל ערכיו, מסע אל העתיד.
זהו מסע המאפשר להתקרב ולהתחבר אל זכרה ומורשתה של תרבות יהודית בת מאות שנים אשר אם נמצא לה מקום בליבנו-פנימה לא יכבה נרה.
זהו מסע המזמן שאלות אוניברסליות על טבע האדם, על שייכות וזהות, על תרבות, על מנהיגות, על אומץ ואחריות, על בניין עם.
זהו מסע המעמיד בפני כל אחד המוכן לפתוח ראש ולב שאלות על יכולת עמידתו שלו, על חוסנו המוסרי, על דמותה של החברה בה הוא חי.
החיבור של צפון פולין, האגמים המזוריים, הים הבלטי והעיר גדנסק מוסיפים לטיול הרבה קסם, רגעי איוורור בדמותם של נופים יפים, אגמים כחולים וגם דעת. דרך גדנסק נפגוש את הקומוניזם, מהפכת סולידריות ואת פולין הדמוקרטית והמתלבטת עד ימינו אלה. אל תחמיצו!
המסע מיועד לכל בעל עניין וקיומו מותנה במספר הנרשמים.

המסע בהדרכת עידית פרי

תאריך יציאה:
15 ליוני 2020, בוקר
תאריך חזרה: 29 ליוני 2020, צהריים

מחיר:
אדם בחדר זוגי - 2690 יורו
תוספת לאדם בחדר יחיד - 600 יורו

היציאה לטיול מותנית במינימום 20 נרשמים
 

תכנית המסע
משך הסיור שבועיים, כולל האגמים המזוריים וגדנסק


יום 1 - הכרות ראשונית עם פולין, קרקוב: ארמון הוואוול, נהר הויסלה

בשעות הבוקר, ולאחר לילה ללא שינה, ננחת בקרקוב, העיר השנייה בגודלה בפולין ואחת מעריה העתיקות של המדינה. נתחיל את היכרותנו עם ההיסטוריה הפולנית ושימור הזכרון הפולני. נסייר בארמון הוואוול, קודש הקודשים הפולני ומקום משכנם של מלכי פולין, אנשי הדת, גיבורים לאומיים וגיבורים תרבותיים. נערוך הכרות ראשונית עם נהר הויסלה הזורם לכל אורכה של המדינה ונטעם מאגדות המקום.

לאחר התמקמות במלון ומנוחה קצרה, נצא לסיור ערב ברובע היהודי הקסום של קרקוב - קאז'ימיז'. זהו הרובע בו התפתחה הקהילה היהודית במשך 400 שנה. הרובע משופע בשרידים המספרים את סיפור הקהילה, משובץ במסעדות ובתי קפה וכולו משקף נאמנה כיצד ישן נושק לחדש.

לינה: קרקוב

 

יום 2 - קרקוב: הרובע היהודי, הגטו, מחנה פלאשוב, תנועות הנוער

את הבוקר נקדיש לסיור נוסף בגטו היהודי של קרקוב, בבתי הכנסת הריקים, בסמטאות ובכיכר הרובע ונשמע על החיים השוקקים שהיו כאן לפני 80 שנה.
 
מרובע קאז'מיז' נעבור לרובע פוֹדגוּזֶ'ה – אזור הגטו, לשמוע על גורלה של הקהילה היהודית בימי מלחמת העולם השנייה. לאחר ארוחת צהריים נמשיך למחנה פלאשוב, הסמוך לקרקוב, מחנה בו עברו רבים מבני הקהילה היהודית של קרקוב.

נסיים את היום בסיפורן של תנועות הנוער המקומיות והמרד יוצא הדופן שהתרחש ברחובות העיר בדצמבר 1942.

את שעות הערב נבלה בעיר העתיקה, המשובצת בבניינים עתיקים, המשמרים את עברה של קרקוב כעיר ססגונית ומיוחדת. נסייר בכיכר הצבעונית, בשוק הבדים ההומה, ונאזין לקול החצוצרה...

 

לינה: קרקוב
 
 

יום 3 - אושוויץ-ביקנאו

כשעה ורבע נסיעה מערבית לקרקוב שוכן מחנה הריכוז אושוויץ 1 ובמרחק של 3 ק"מ ממנו נמצא מחנה ההשמדה בירקנאו. היום כולו יוקדש לסיור בשני המחנות.

לינה: קרקוב

 

יום 4 - רבקה, בה"ס לשוטרי אס-אס, זקופנה

נקדיש יום זה ברובו לתיור בילוי והנאה. נצא מקרקוב דרומה להרי הקרפטים ולעיר זַקוֹפָּנֶה. בדרך נבקר בעיירה המקסימה רָבּקַה ונשמע את סיפור המקום, בו היה בית ספר לשוטרי אס-אס. נמשיך "להתגלגל" דרומה לזקופנה. האזור כולו תיירותי, משופע ביערות ואתרי נופש. נטייל בנוף המקסים של הרי הטטרה ולאחר מכן נתאוורר במדרחוב הססגוני המקסים של העיר. נחתום את היום בביקור קצר בבית היתומים של לנה קיכלר ונשמע את סיפורה.

ניגש למלון למנוחה והתרעננות ונחתום בארוחת ערב מפנקת.

לינה: זקופנה
 
 

יום 5 - גליציה: יהדות פולין - בלז'ץ

היום נסייר בשביליה של יהדות גליציה. הסיור בדרכים הכפריות ילווה בשיר, סיפור חסידי, תמונות נוף וסיפורי מקום. נהיה בטָרנוֹב וזְבְּליטוֹבְסְקָה גוּרה, ומקומות נוספים. העיירות ריקות כיום מיהודים. נשמע בכל אחת מהן את המייחד אותה. נעמוד על המגוון הרחב והזרמים הרבים שהיו קיימים ביהדות פולין, על החסידות, על היצירה התרבותית, המטען הרוחני וכמובן גם חיי היומיום.

לעת ערב נגיע ללובלין ונחתום עם קבלת שבת וארוחת ערב חגיגית. 

לינה: לובלין

 

יום 6 - לובלין, מיידנק

בשעות הבוקר נערוך סיור קצר בעיר העתיקה של לובלין. לאחר מכן ניסע למחנה ההשמדה מיידנק הסמוך ללובלין. חלקים רבים במחנה נשארו כשהיו וניתן ללמוד מאתר זה על החיים במחנה כקורבנות, כמרצחים ולהעלות את הדילמות השונות המלוות את התקופה.

אחר הצהריים ניסע מערבה,  ונגיע לעת ערב לוורשה.

לינה: ורשה

 

יום 7 - ורשה היהודית, הגטו, כיכר השילוחים, בית היתומים של יאנוש קורצ'אק, העיר העתיקה

היום מוקדש לנוכחות היהודית בוורשה ולחיים בגטו.
וורשה היא היום עיר מודרנית ותוססת ולא קל למצוא את השרידים מתקופת המלחמה. נתחיל ברחוב פרוּז'נה המיוחד. זה הרחוב היחיד שנשתמר בשלמותו מהעת ההיא. ניתן לחוש בו את הזמן שחלף. נעבור דרך התיאטרון היהודי אל בית הכנסת נוז'יק.
לאחר הכרות קצרה עם ורשה היהודית לפני המלחמה נערוך סיור באזור הגטו. הסיור ילווה במפות ועדויות ויחד ננסה לשחזר ולבחון את החיים בתוך הגטו, היחסים עם הפולנים בתקופת הכיבוש והדילמות הסבוכות שליוו את היודנראט באותה תקופה.
נבקר בבית היתומים של יאנוש קורצ'אק ונשמע את סיפורו המיוחד של המקום. נסיים את החלק הראשון של היום באוּמשלָגפלאץ – כיכר השילוחים של גטו ורשה, שהייתה תחנת החיים האחרונה של יהודי ורשה, משם נשלחו הקורבנות למחנה ההשמדה טרבלינקה.

לאחר הפסקת צהריים במלון נצא לקראת ערב לסיור בעיר העתיקה של ורשה ולארוחת ערב באחת ממסעדות במקום.                           

(בימים בהם נשהה בוורשה ייתכנו שינויים בסדר האתרים)

לינה: ורשה

 

יום 8 - טרבלינקה, ורשה

בבוקר נסע לטרבלינקה, שהיה אחד ממחנות "מבצע ריינהארד". בטרבלינקה הושמדה מרבית קהילת יהודי ורשה. נשמע את סיפור המקום, נבחן את מיקומו ונעסוק בגבורה ומרד, גם כשהכל נראה אבוד.
בשעות הצהריים המאוחרות נחזור לורשה לסיור סביב ארועים, אישים, הנצחה וזיכרון - סיור אנדרטאות.

לינה: ורשה

 
 

יום 9 - ורשה: מסלול הגבורה, המוזיאון היהודי, בית הקברות היהודי, גן החיות (סיפור הצלה)

את הבוקר כולו נקדיש למרד גטו ורשה, דרך סיור ב"מסלול הגבורה". נבחן את התפקיד המיוחד שלקחו על עצמן תנועות הנוער בזמן המלחמה ובעיקר את סיפור המרד הגדול ביותר בהיסטוריה של מלחמת העולם השנייה – מרד גטו ורשה. נעסוק בדילמות שליוו את האנשים הצעירים האלה, בָּיחד שלהם, בָּיחס לא"י, ברעיון המרד על כל מרכיביו, ובמהלך המרד עצמו. נסייר במוזיאון היהודי החדש.
נמשיך לבית הקברות היהודי בוורשה. זהו אחד מבתי הקברות היהודיים הגדולים  בעולם. השוטטות בין הקברים חושפת בפנינו את סיפור הקהילה על כל גווניה. נפגוש שם אנשים בעלי שם כמו י.ל.פרץ, אנסקי, אם התיאטרון היהודי אסתר רוחה קמינסקה ואחרים.
נבקר גם בגן החיות של ורשה ונשמע על סיפור ההצלה המיוחד.

בשעות אחר הצהריים נעבור בכיכר שלושת הצלבים, באנדרטת קטין ובאנדרטת המרד הוורשאי, בו לקחו חלק שרידי הלוחמים ממרד גטו וורשה. שם נקדיש את הזמן לשחרור, לארגון הבריחה וההעפלה והעלייה לארץ. 

לינה: ורשה

 

יום 10 - האגמים המז'ורים

בבוקר נשים פעמינו לכיוון צפון מזרח אל האגמים המז'וריים. אזור זה מכונה גם "ארץ אלף האגמים", מועמד להיכנס לרשימה החדשה של שבעת פלאי תבל, ונחשב לאחד מאזורי התיירות המרכזיים של פולין. אחת העיירות הפופולאריות באזור זה היא העיירהMikołajki  השוכנת על מפרץ קטן בינות לשני האגמים Mikołajki וTałty  . נעצור באזור האגמים להתפעל מהנוף , לשייט מקסים ולארוחת צהריים. זהו יום בו משולבת נסיעה ארוכה בינות נופים מרהיבים.

לינה: Mikołajki 
 
 

יום 11 - מאורת הזאב

ממיקאוויקי ניסע כשעה למאורת הזאב. כאן נבקר באחד האתרים הסודיים והמרשימים של מלחמת העולם השנייה. מדובר במערכת של בונקרים תת קרקעיים ומעל הקרקע, ששימשו את מפקדת הצבא הגרמני לאורך כל שנות המלחמה כנגד החזית המזרחית. נוכל לראות את הבונקר של היטלר, בורמן, גרינג ונוספים. עיר שלמה הוקמה כאן ובכל רגע נתון שהו כאן כ-2000 איש שנשמרו על ידי יחידות עילית של SS והוקפו בגדרות ובשדות מוקשים, שפונו רק לאחר שנים רבות. המפקדה פונתה עם התקרבות הצבא הרוסי ופוצצה חלקית בידי הגרמנים שלושה ימים לפני כיבושה על ידי הרוסים. נשמע את הסיפור המרתק על פון שטאופנברג ונסיון ההתנקשות של ה – 20.7.44. נבקר בכנסיה המיוחדת Swieta Lipka.

לינה: Stare Jablonki 
 
 

יום 12 - Elblag kanal, Westerplatte 

אנחנו כבר לא רחוקים מגדנסק. אך בדרך נבקר באטרקציה נפלאה ב - Elblag kanal , חוויה מיוחדת במינה, כולל הנוף שילווה אותנו לאורך כל הדרך.
נמשיך לאנדרטת  .Westerplatteזוהי נקודת ציון היסטורית, שכן ב Westerplatte נורו היריות הראשונות על ידי ספינת קרב גרמנית, שפתחו במלחמת העולם השנייה. ב-1966 הוקמה האנדרטה, המתנשאת לגובה של 25 מטרים, והמציינת את גבורתם של תושבי המקום.
בערב נגיע לגדנסק השוכנת לחופי הים הבלטי. עיר בעלת שורשים גרמניים וארכיטקטורה יוצאת דופן, שהופכת אותה לאחת מהיפות בערי פולין. זו העיר בה פרצה מלחמת העולם השנייה ב-1939 ובה נולדה התנועה הסולידרית ב-1980 , אותה תנועה שהביאה לשחרור מדינות אירופאיות רבות מעול הקומוניזם. כבר מרחוק ניתן לראות את יער המנופים המעטר את העיר ואולי יותר מכל מסמל את המחר.

לינה: גדנסק 
 

יום 13 - גדנסק, גידיניה, סופוט

היום כולו יוקדש לגדנסק, גידיניה וסופוט, שעל חוף הים הבלטי. נבקר באתרים המרכזיים בכל אחת מהערים, נעבור ליד ביתו של לך ולנסה, נעצור באנדרטה המרשימה לזכר לוחמי החופש מול הקומוניזם. נהנה מהחוף, מהנוף ומהסיפורים העוטפים אותם. ביום זה נהנה גם מהדרכה מקומית. 

לינה: גדנסק 
 

יום 14 - טורון

הנסיעה לורשה ארוכה, כ – 6 שעות, אך בדרך נעצור, נטייל  ונקדיש זמן לטורון היפיפיה עירו של קופרניקוס. לעת ערב נגיע למלון בורשה לארוחת סיום וסיכום.

לינה: ורשה

 

יום 15 - טיסה לתל-אביב

נחזור הביתה בטיסת בוקר.


יתכנו שינויים בתכנית עקב אילוצי מזג האויר ואילוצים אחרים. 
 
 עוד פרטים שכדאי לדעת
 • ביקור במקומות נוספים בחיפוש אחר שורשים אישיים - במידה ויש שורשים אישיים במקומות אליהם לא תגיע הקבוצה, ומקומות אלה אינם מרוחקים יתר על המידה מהמסלול, ניתן לעזוב את הקבוצה לחלק מן היום ולנסוע באופן עצמאי. אני דואגת למונית ונהג שידע לעזור לכם למצוא את מבוקשכם ולהחזירכם אלינו להמשך היום. אם המקום בו תרצו לבקר רחוק יותר, כדאי לשקול לבוא יומיים קודם או להישאר ליומיים נוספים. אתם מוזמנים לפנות אלי להתייעצות ואעזור כמיטב יכולתי.
 • חברת הנסיעות - כל סידורי הקרקע והטיסות נעשים על ידי חברת הנסיעות "עולם נסתר", המתמחה בטיולי פרימיום. כל סידורי התשלום נעשים מולה ובאחריותה.
  עולם נסתר, בית הלל 28 תל אביב, 03-6511666. 
 • ביטוח - על-מנת למנוע הפסד כספי בעקבות ביטול נסיעה, נדרש לעשות ביטוח נסיעה לפני תשלום ראשון, כך שיכסה גם את 3 החודשים שלפני הנסיעה. אם תתעורר בזמן זה בעיה רפואית (שלכם או של בן משפחה קרוב, לפי הגדרות חברות הביטוח), שתמנע את יציאתכם, הביטוח הוא זה שיחזיר לכם את דמי הביטול.

המחיר כולל
 • טיסה תל אביב - ורשה (אל-על), ורשה - תל אביב (אל-על).
 • מס נמל, מס בטחון, היטל דלק.  
 • כניסות לאתרים ע"פ התוכנית. 
 • 14 לילות אירוח בבתי מלון מדרגת תיירות טובה על בסיס לינה וארוחת בוקר.
 • 6 ארוחות ערב חמות במלון או מסעדה.
 • 2 ארוחות צהריים ארוזות.
 • מים מינרלים באוטובוס.
 • אוטובוס מערבי צמוד לימי הסיור.
 • מלווה פולנייה צמודה לימי הסיור.
 • ליווי רפואי   
 • תשר לנותני השירותים                 
 • מדריכה - עידית פרי
המחיר אינו כולל 
 • ארוחות שלא צויינו.
 • מיסים והיטלים  אשר לא ידועים היום.
 • ביטוח רפואי ומטען.
 • הוצאות אישיות מכל סוג שהוא.
תנאי תשלום
 • ​ "עולם נסתר" ייצרו קשר, לפני התחלת גביה, לקבלת הפרטים וצורת הגביה המועדפת.
 • גביית דמי הרשמה בסך 100 יורו - בהרשמה
 • ניתן לשלם את היתרה בכרטיס אשראי עד 3 תשלומים ללא ריבית, 3 חודשים לפני היציאה
 • ניתן לשלם בכל כרטיסי האשראי
 • ניתן לעשות העברה בנקאית של שקלים או דולרים
 • דמי ההרשמה מקוזזים מסך עלות הטיול
 • דמי הרשמה לא יוחזרו במקרה של ביטול ע"י הנוסע 
דמי ביטול
 • עד 30 יום טרם היציאה - 100 יורו לאדם
 • בין 15 ל 30 ימים טרם היציאה - 40% ממחיר הטיול
 • בין 7 ל 14 ימים טרם היציאה - 80%  ממחיר הטיול
 • פחות מ 7 ימים טרם היציאה - דמי ביטול מלאים

הרשמה למסע

ההרשמה דרך אתר האינטרנט פתוחה.
 1. יש לבחור ב"טופס ההרשמה" המופיע בעמוד הבית.
 2. יש למלא את כל הפרטים במלואם לכל אחד מהמשתתפים בנפרד.
 3. בסיום יש ללחוץ על "שלח". הטופס יגיע אלינו.
 4. ההרשמה מאושרת רק לאחר קבלת אימייל אישור מאיתנו.
לקבלת עזרה או במידה וישנן שאלות מוזמנים לפנות לשלומית דרורי 054-6699431 .

מפגש הכנה
 
לפני המסע יתקיים בקיבוץ מזרע מפגש הכנה בן כ-3 שעות. במפגש נעשה הכרות ראשונית עם היבטים שונים של התקופה, עם פולין העכשווית, נכיר את המסלול  ונתעדכן בפרטים ארגוניים.
 
בברכה,
 
עידית פרי
קיבוץ מזרע, 19312,
iditp@mizra.org.il
052-7950004 
 
                                                                                          

לייבסיטי - בניית אתרים